Start Informacje ogólne Nadleśnictwo Szkółka

Gospodarstwo Szkółkarskie Dobrygość

 

Zmodernizowane przy finansowej pomocy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Doświadczalne Gospodarstwo Szkółkarskie Dobrygość jest w pełni przystosowane do światowych standardów. Posiada automatyczne nawadnianie, wyposażone jest w chłodnię do przechowywania nasion i sadzonek. Niezwykle efektywna produkcja sadzonek drzew i krzewów leśnych w kontenerach, zaspokaja zapotrzebowanie własne jak i umożliwia sprzedaż materiału sadzeniowego.

 


Dodatkowo w szkółce produkuje się szereg gatunków drzew i krzewów ozdobnych. Gospodarstwo wyspecjalizowane w hodowli odmian różanecznika i azalii, posiada w ciągłej sprzedaży blisko 40 odmian.

 

 

 

 

LZD Siemianice prowadzi sprzedaż sadzonek


"(...) Doświadczalne Gospodarstwo Szkółkarskie Dobrygość pełni przede wszystkim rolę doświadczalną i dydaktyczną, ale przy założeniu realizacji normalnego toku produkcyjnego sadzonek dla potrzeb własnego Nadleśnictwa oraz na sprzedaż do innych Nadleśnictw. Duże znaczenie przywiązujemy do uruchomionej parę lat temu szkółki kontenerowej firmy szwedzkiej BCC. Jest to trzecia szkółka kontenerowa w Polsce. W latach 95/96 szkółka została poddana gruntownej modernizacji. Oprócz wspomnianej szkółki kontenerowej zainstalowaliśmy automatyczny, sterowany kompleksowo system nawadniania firmy "SPLINKLER" oraz kupiliśmy maszyny i urządzenia szkółkarskie "EGEDAL"-a. Bardzo rozbudowanym działem jest produkcja materiału ozdobnego. Produkujemy w tym zakresie szeroki asortyment gatunków, a naszą specjalnością są różaneczniki i azalie. Cały czas prowadzone są intensywne badania naukowe przez wydział naszej Akademii. W 1997r. gospodarstwo szkółkarskie zostało okrutnie zalane wodami pobliskiej rzeki Prosny. Straty były olbrzymie, ale udało nam się w ciągu tych kilku lat nadrobić. W tej chwili Szkółka w Dobrymgościu jest swoistą wizytówką Zakładu.(...)

________
*) Za: "LAS POLSKI" 11/2001 "Zobaczymy, co przyniesie przyszłość."