Start Z życia LZD


OPRYSKI CHEMICZNE

WSTĘP WZBRONIONY

Leśny Zakład Doświadczalny w Siemianicach prowadzi zabiegi ochronne ograniczające liczebność szkodliwych owadów leśnych na terenie gmin:  Trzcinica.

Teren jest opryskiwany przy użyciu sprzętu lotniczego

środkiem ochrony roślin o nazwie MOSPILAN 20 SP (substancja czynna acetamipryd – 20 %), w dawce 0,4 kg/ha

Termin prowadzenia zabiegów:

od   15  maja do   31     maja 2021 roku

W tym okresie Dyrektor LZD Siemianice wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu ( Ustawa o lasach ,rozdział 5, art.26, pkt 3 )

Do  6  czerwca 2021 roku, prosimy o nie korzystanie z płodów runa leśnego z terenów leśnych objętych  zwalczaniem szkodliwych owadów.

Dyrektor Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach
OCZYŚĆMY NASZE LASY ZE ŚMIECI - POSPRZĄTAJ ZA NIEUŚWIADOMIONEGO I POMÓŻ GO UŚWIADOMIĆ ...

CZAS PODSUMOWANIA !!!

sprzatanie


Tegoroczną akcję "Oczyśćmy nasze lasy ze śmieci. Posprzątaj za nieuświadomionego i pomóż go uświadomić ..." możemy uznać za wyjątkowo udaną.

Ilość osób, która dobrowolnie zgłosiła sie do nas i aktywnie wsparła w sprzątaniu to liczba powyżej 300. Samych indywidualnie zbierających była niemal setka. Do tego szkoły, przedszkole, harcerze, strażacy, biegacze, leśnicy... Słowem chyba cała nasza lokalna społeczność.

Jest to niezmiernie budujące, że mamy pośród nas tak wielu ambasadorów nurtu "UŚWIADAMIANIA". To osoby, które bez względu na wiek mają zakorzenioną w sercu głęboką troskę o otaczający ich świat i to w o wiele szerszym ujęciu niż swój własny, przydomowy ogródek. Dodatkowo cieszy nas fakt, że tak liczną grupę stanowiły dzieci. Daje to  poczucie wiary w przyszły los naszej Planety Ziemi.


W tym roku sprzątaliśmy lasy od Kępna po Kluczbork. Udało się nam wynieść z lasów prawie 18 m3 śmieci. Jest to mniej więcej pół przyczepy TIR-a. Dodając do tego to co osoby indywidualne  zabrały ze sobą do swoich przydomowych kubłów śmiało możemy wyobrazić sobie wielką, wręcz przerażająco ogromną górę odpadów. Do tego obłożoną dookoła starymi oponami, których łącznie uzbierało się 49 sztuk. Pośród śmieci zdecydowanie przeważały butelki i puszki, ale różnorodność asortymentu okazała się  niezmiernie szeroka- kosiarki, kosze, meble, wiaderka,  armatura łazienkowa itp. .Co byłoby gdyby to wszystko zostało w lesie? Aż strach pomyśleć.


Dziękując wszystkim uczestnikom akcji oczyszczania naszych lasów i jednocześnie uświadamiania tych którzy śmiecąc nie zdają sobie sprawy z tego jak wiele swoją beztroską i bezmyślnością wyrządzają zła w swoim najbliższym środowisku, pragniemy jednocześnie podziękować wszystkim lokalnym samorządom, które bez oporów postanowiły się do nas dołączyć w propagowaniu przedsięwzięcia i wspomóc w odbiorze wszystkich pozyskanych odpadów oraz lokalnym mediom, bez których trudno byłoby nam dotrzeć do tak wielu odbiorców naszego apelu.

Jeszcze raz baaaaaaaardzo dziękujemy  wszystkim, którzy nas wsparli. Las jest Wam niezmiernie wdzięczny!!!

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTORELACJI


Wszystkie osoby, które przesłały do nas  za pomocą e-maila do wtorku 27.04.2021r,  do godz. 9:00  fotografie dokumentujące efektywne sprzątanie oraz złożyły zgodę na udział w loterii i przetwarzanie danych osobowych wzięły udział w losowaniu drobnych upominków. Do wygrania była min. paleta drewna kominkowego liściastego, bony na materiał roślinny w naszej szkółce w Dobrymgościu, kupony rabatowe na zakup drewna opałowego w naszych leśnictwach. Dodatkowo bogaty szereg drobniejszych upominków w postaci kominów sportowych, pendrive'ów, stick"ów, latarek, kredek, zakreślaczy i innych materiałów promujących nasz Zaklad. Całość niespodzianek dopełniły bogate torby z artykułami promującymi  nasze Starostwo Powiatowe w Kępnie.

Specjalnie powołana do tego celu KOMISJA w wyniku losowania wyłoniła 65 szczęśliwców.


Szczęściarzom składamy szczere GRATULACJE !!!!!!

Nagrody można osobiście odbierać w siedzibie LZD Siemianice w każdy dzień pracy w godz. od 08:00 do 15:00, lub po wcześniejszym uzgodnieniu w siedzibie najbliższych  leśnictw ( kontakt 509 933 780).


Pośród nich znaleźli się:

LISTA WYLOSOWANYCH


Miło nam również poinformować, że spośród grup zorganizowanych, które wykonały zadanie i udokumentowały to w  przesłanych do nas opracowanych prezentacjach, lub kolażach,  ta sama komisja postanowiła przyznać:

I MIEJSCE drużynie harcerskiej- 28 WDH - Orły Opatów

II MIEJSCE  Szkole Podstawowej w Baranowie ( KLASY IV i V)

III MIEJSCE drużynie harcerskiej - 27 WDH - NIEPRZEMAKALNI SIEMIANICE.


W nagrodę zwycięskie ekipy otrzymują  zaproszenie do nas, na wycieczki do lasu .  Harcerze z Opatowa do Leśnictwa Doświadczalnego Dobrygość. Uczniowie z Baranowa do Leśnictwa Doświadczalnego Laski, a harcerze z Siemianic do Leśnictwa Doświadczalnego Marianka.

Data realizacji i dokładny program zostanie dostosowany do propozycji ze strony nagrodzonych.

W tym roku razem z nami sprzątali

nasze lasy :

 • Starostwo Powiatowe w Kępnie
 • Urząd Gminy w Baranowie
 • Urząd Gminy w Łęce Opatowskiej
 • Urząd Gminy w Trzcinicy
 • Urząd Miejski w Byczynie
 • Miejski Zarząd Obiektów Komunalnych w Kluczborku
 • Radio SUD
 • Tygodnik Kępiński
 • Nowa Trybuna Opolska
 • Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego
 • OSP Opatów
 • OSP Trzebień
 • Klub Biegowy SPARTA ULTRA TEAM z Lasek
 • Szkoła Podstawowa w Baranowie
 • 27 WDH z Opatowa
 • 28WDH z Siemianic
 • EKO SPACER z Marianki Siemieńskiej

oraz lasy poza obszarem LZD Siemianice

 • Szkoła Podstawowa w Hanulinie
 • Szkoła Podstawowa w Mikorzynie
 • Przedszkole w Mikorzynie
 • Organizacja społeczna "KĘPNO MA PRZYSZŁÓŚĆ"


WSZYSTKIM JESZCZE RAZ DZIĘKUJEMY !!!!!!!sprzataniesprzataniesprzataniesprzataniesprzatanie
sprzataniesprzataniesprzataniesprzatanie
OCZYŚĆMY NASZE LASY ZE ŚMIECI - POSPRZĄTAJ ZA NIEUŚWIADOMIONEGO I POMÓŻ GO UŚWIADOMIĆ ...


Nasi MILI UŚWIADAMIAJĄCY!!!

Z ogromną radością odbieramy od Was e-maile z fotkami dokumentującymi sprzątanie naszych lasów. Miło nam również, że tak wiele osób deklaruje swój udział w najbliższym czasie. JESTEŚCIE WSPANIALI !!!

Przychylając się do wielu głosów napływających z terenu postanowiliśmy nie kończyć Akcji w piątek 23 kwietnia, a przedłużyć ją do poniedziałku 26 kwietnia. Ostatnie fotki, które będziemy uwzględniali w loterii odbieramy do godz. 09:00 we wtorek 27 kwietnia.

PAMIĘTAJMY JEDNAK, ŻE DZIEŃ ZIEMII OBCHODZIMY 22 KWIETNIA!!!


Relację na gorąco znajdziesz na naszym facebook'u


Śmieci w naszych lasach rozsypują się jak grzyby po deszczu. Niestety!!!! Jeżeli tak jak my nie zgadzasz się na to , to przyłącz się do naszej akcji. Razem możemy osiągnąć więcej.Oczyśćmy nasze lasy ze śmieci. Posprzątaj za nieuświadomionego

i pomóż go uświadomić...

TERMIN 2021

 

od 06 kwietnia godz. 08:00 do 23 kwietnia godz. 15:00


LOKALIZACJA

Obszar Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach

Koordynator : Krystyna Ruda-Ertel

Tel.: +48 509 933 780


Leśny Zakład Doświadczalny Siemianice serdecznie zaprasza wszystkie zainteresowane osoby do włączenia się w akcję prowadzoną już od kilku lat przez miejscowych leśników.

Projekt „Oczyśćmy nasze lasy ze śmieci.", to próba przybliżenia lokalnemu społeczeństwu problemu jaki stanowią zróżnicowane odpady pozostawiane przez ludzi odwiedzających  nasze tereny. Z przykrością stwierdzamy, że z każdym rokiem ilość osób nieuświadomionych, a wraz z nią ilość i różnorodność śmieci zamiast maleć, rośnie ...

Sprzątanie może  odbyć się o dowolnej porze w podanym terminie.  Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w kraju nie będzie organizowanych wspólnych grupowych działań. Każdy zainteresowany może przy okazji spaceru do lasu znaleźć jakieś zaśmiecone miejsce i sfotografować je.  Zebrać - jeśli jest dzieckiem, lub młodzieżą do lat 15 -5 śmieci, a jeśli jest starszy, to 10. Następnie wykonać zdjęcie terenu już oczyszczonego. Zabrać ze sobą do domu zebrane odpady i wyrzucić do swoich kubłów. Fotografie wykonane w rozdzielczości nie większej niż 640x480 pixeli i w formacie jpg  prosimy przesyłać na adres e-mail LZD Siemianice : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Wraz z załączonymi fotografiami prosimy krótko opisać, kiedy, gdzie i przez kogo zostały one wykonane. Osoby, które będą chciały podzielić się swoimi dokonaniami z innymi na naszych mediach społecznościowych proszone są o załączenie oświadczenia-zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych przez LZD Siemianice dla potrzeb niniejszej akcji. Wzór będzie do pobrania na stronie internetowej LZD Siemianice:

www:lzd-siemianice.home.pl .

Oczywiście podane ilości, to założone przez nas minimum. Nikt nie ogranicza ilości większych.  Sprzątać las można zawsze, jednak w terminie od 06 do 23 kwietnia br będziemy prowadzić akcję w sposób otwarty, a wszystkie nadesłane w tym czasie fotografie wezmą udział w losowaniu drobnych nagród. Dodatkowo dla grup zorganizowanych przewidujemy nagrodę specjalną. Jeżeli grupa np. uczniów z jednej klasy wykona wspólny kolaż, prezentację lub film nie dłuższy niż 3 minuty, to specjalnie powołana w tym celu komisja wyłoni najlepsze prace, a uczestnicy będą mogli skorzystać z zaproszenia do lasu, gdzie leśnicy - gospodarze zorganizują  dla nich zajęcia o lesie i o biegu na orientację, a na końcu przygotują ognisko. Alternatywnie,  zwycięzca będzie mógł skorzystać z porady fachowca z zakresu   zielonego zagospodarowania terenu wokół swojej placówki i obsadzić go podarowanym przez nas materiałem sadzeniowym wyprodukowanym na naszej szkółce w Dobrymgościu.

22 kwietnia będziemy obchodzić Dzień Ziemi. W tym roku hasło przewodnie tego przedsięwzięcia brzmi: : "Przywróć naszą Ziemię." W założeniu organizatorzy chcą aby jak najwięcej ludzi poświeciło czas  na bycie z Przyrodą, na refleksję jak jest ona dla człowieka ważna, a jednocześnie fascynująca, piękna i ciekawa. Chcemy, żeby nasze lasy przywitały to Święto  i przeżyły w jak najczystszej odsłonie. Aby tego dokonać potrzebujemy niezliczonej ilości osób uświadomionych.

Zostań zatem reprezentantem osób uświadomionych i uświadamiaj razem z nami innych. Nawet nie wiesz jak bardzo potrzebujemy Twojej pomocy!!!!


Podmioty, grupy społeczne oraz każdą inną osobę, która chciałaby wesprzeć gospodarzy  w sprzątaniu naszych lasów, a nie wie dokładnie gdzie może tego dokonać prosimy o kontakt z naszymi leśniczymi, którzy jako gospodarze miejscowych ostępów pomogą wybrać najbardziej potrzebujące interwencji miejsca. Podobnie w sytuacji, kiedy ktoś napotka śmieci, które wzbudzą jego podejrzenia, np. pojemniki z różnymi środkami chemicznymi, stare akumulatory itp.  prosimy o tym fakcie powiadomić gospodarza.

Kontakty do naszych leśników terenowców.:

 • Leśnictwo Doświadczalne Dobrygość: Roman Malik - 509 755 127
 • Leśnictwo Doświadczalne Wielisławice: Mieczysław Dacko - 509933771
 • Leśnictwo Doświadczalne Laski: Radosław Ertel - 509 933 774
 • Leśnictwo Doświadczalne Marianka: Witold Krzywański - 509 755 156
 • Leśnictwo Doświadczalne Ciecierzyn: Paweł Kaczmarek - 502 381 517
 • Leśnictwo Doświadczalne Unieszów: Adam Matys - 604 285 423

Poprzez promowanie właściwych postaw w wyniku których będzie można ograniczyć bezmyślne lub celowe zaśmiecanie lasów gospodarze pragną uświadomić rangę i rozmiar tego problemu. Na przestrzeni ostatnich lat ilość śmieci w  miejscowych drzewostanach zamiast maleć rośnie. Mnogość przeróżnych opakowań po napojach i żywności przy szlakach komunikacyjnych nawet w głębi lasu jest zastraszająca. Stanowi to, nie tylko problem estetyczny, ale głównie ekologiczny, bowiem do wspomnianych odpadów dochodzą o wiele większe i poważniejsze, o silnie negatywnym skutku oddziaływania na glebę, wodę i powietrze.

Uwaga i działania gospodarzy na usuwanie "śladów " po  wizytach wielu osób w lesie cały czas wzrasta, a związane z nią nakłady czasu pracy i koszty stają się trudnymi do udźwignięcia.

Lasy są dobrem ogólnonarodowym, każdy obywatel ma prawo je odwiedzać, zbierać  owoce jego runa. Każdy śmieć , który znajduje się w lesie został do niego przez kogoś wniesiony. Dlaczego za dobrodziejstwo, którym nas obdarza nie można z wdzięczności zabrać  ze sobą z powrotem tego co się do niego wniosło?

Leśnicy, to grupa, której powierzono misję dbania o jego rozwój przyrodniczy i gospodarczy. Prawidłowe postawy i zrozumienie tematu mogą uwolnić nasze drzewostany od tego problemu, a atencję  leśników skupić na rozwoju, pielęgnacji i ochronie lasów.

Dlatego bardzo mocno prosimy.  Pomóż nam posprzątać nasze lasy za wszystkich NIEUŚWIADOMIONYCH. Spraw razem z nami aby szeregi UŚWIADOMIONYCH rozrastały się, a ilość śmieci w lesie zaczęła wreszcie maleć.

Z góry dziękujemy za przyłączenie się do nas i za wsparcie naszej aktywności.


DO POBRANIA :

- ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

UWAGA!!!  OŚWIADCZENIA WYPEŁNIAJĄ OSOBY PEŁNOLETNIE.  PODANIE WIĘKSZEJ ILOŚCI OSÓB (np. cała rodzina) PRZEZ OSOBĘ PODPISUJĄCĄ OŚWIADCZENIE ORGANIZATOR BĘDZIE TRAKTOWAŁ JAKO ZGODĘ NA PRZETWARZANIE DANYCH KAŻDEJ WYMIENIONEJ OSOBY.  BĘDZIE TO TAKŻE SKUTKOWAŁO UDZIAŁEM WSZYSTKICH W LOSOWANIU NAGRÓD - NIESPODZIANEK.
70 lat LZD Siemianice


LZD Siemianice w tym roku skończyło równe 70 lat. Dokładnie 01-01-1951r oficjalnie otwarto Ośrodek Doświadczalnictwa Leśnego im. Juliana Marchlewskiego w Siemianicach. Taką właśnie nazwę nosił początkowo nasz Zakład. Przez te lata na naszym terenie dokonało się wiele badań, doświadczeń, zajęć dydaktycznych. Dziesiątki roczników studentów  poznańskiego Wydziału Leśnego przewinęło się przez  tutejsze lasy w czasie praktyk, lub zbierając materiały do swoich prac magisterskich.

Wobec zaistniałych okoliczności nie sposób nie skorzystać z okazji do powspominania chwil, które przeszły do przeszłości. Przez cały jubileuszowy rok będziemy starali się na naszym Fanpage'u zamieszczać ciekawe fotografie z minionych lat.

Kto wie, może nawet zorganizujemy jakiś konkurs???

Serdecznie zapraszamy!!!

liscWIZYTA W LESIE


W dniu 17 września grupa podopiecznych wraz z opiekunami  ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Kluczborku postanowiła odwiedzić las w Leśnictwie Doświadczalnym Unieszów.  Podczas spaceru po miejscowych drzewostanach młodzież pod okiem tutejszego podleśniczego Bartosza Durczaka poznawała tajniki złożonej materii jaką niewątpliwie jest las. Wysyp  grzybów sprawił, że nasi goście wrócili do domu nie tylko z miłymi wspomnieniami chwil spędzonych na łonie natury, ale także z produktami na smaczną kolację.

Warto wspomnieć, że nasz Zakład od wielu już lat współpracuje z tą placówką, a wszyscy jej wychowankowie są u nas chętnie widzianymi gośćmi.

udud1POŻEGNANIE EMERYTÓW25 września w LONE Dwór Myśliwski USTRONIE wydano uroczysty obiad z okazji przejścia na emeryturę wieloletnich pracowników Naszego Zakładu, Pani Stefanii Radoś  kasjerki oraz  Wiktora Szymały- Leśniczego Leśnictwa Doświadczalnego Ciecierzyn. .

W imieniu własnym, a także wszystkich zgromadzonych nadleśniczy Krzysztof Durczak wyraził wdzięczność za wieloletnią współpracę i służbę na rzecz naszych lasów i Zakładu.

Obecni "nowoupieczeni" emeryci  przyjąwszy drobne upominki i życzenia, już podczas wspólnej biesiady wspominali minione lata oraz ludzi, z którymi przyszło im pracować  w czasie  kariery zawodowej.

Cała załoga LZD Siemianice jeszcze raz życzy Im  dobrego zdrowia i pogody ducha każdego dnia przez wiele, wiele lat.

emem2
OPRYSKI CHEMICZNE


WSTĘP WZBRONIONY


Leśny Zakład Doświadczalny w Siemianicach prowadzi zabiegi ochronne ograniczające liczebność szkodliwych owadów leśnych na terenie gmin: Łęka Opatowska, Trzcinica, Byczyna i Wołczyn.

Teren jest opryskiwany przy użyciu sprzętu lotniczego

środkiem ochrony roślin o nazwie MOSPILAN 20 SP (substancja czynna acetamipryd – 20 %), w dawce 0,4 kg/ha

Termin prowadzenia zabiegów:

od   4  maja do   31     maja 2020 roku

W tym okresie Dyrektor LZD Siemianice wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu ( Ustawa o lasach ,rozdział 5, art.26, pkt 3 )

Do  31  maja 2020 roku, prosimy o nie korzystanie z płodów runa leśnego

z terenów leśnych objętych  zwalczaniem szkodliwych owadów.


Dyrektor Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach


Biegali z Justyną Kowalczyk


W tym roku już po raz czterdziesty czwarty na Polanie Jakuszyckiej licznie zgromadzili się uczestnicy i sympatycy  Biegu Piastów. We wszystkich biegach na dystansach od 6  do 50 km odnotowano rekordową ilość zawodników. Z  powodu niekorzystnej aury odwołano w tym sezonie biegi Worldloppet w Niemczech, Austrii, Finlandii, Estonii i Japonii. O wielkim szczęściu mogą zatem mówić gospodarze ze Szklarskiej Poręby - Jakuszyc, gdzie śniegu nie zabrakło. Zawodnicy będą pamiętać tę edycję do końca  życia! Szalał wiatr, śnieg zasypywał trasę. Biegło się ciężko, ale atmosfera była znakomita i bardzo motywująca. Na trasę biegu głównego wyruszyli zawodnicy z 30 krajów, z Europy, Ameryki Północnej i Australii. Pośród tak doborowego towarzystwa nie zabrakło reprezentantów naszego Zakładu, którzy stanęli do rywalizacji nie tylko w Biegu Piastów, ale rozgrywanego w jego ramach Biegu Leśników, który nieprzerwanie od dwudziestu czterech lat organizuje Nadleśnictwo Szklarska Poręba W mistrzowskim dla leśników biegu na 25 km wystartowało 94 zawodników z każdego niemal zakamarka Polski, a pośród nich 13 pań. W tym roku na tym dystansie towarzyszyła im  Justyna Kowalczyk- polska mistrzyni świata i złota medalistka olimpijska.

Nasi reprezentanci zajęli następujące miejsca:

 • w piątek,  28 lutego na dystansie 6 km stylem klasycznym :  Radosław Ertel VI, Jacek Ertel VIII, a Krystyna Ruda-Ertel  XII
 • w sobotę, 29 lutego na dystansie 50 km stylem klasycznym : Radosław Ertel XVII
 • w niedzielę 1 marca, na dystansie 25 km stylem klasycznym: Jacek Ertel  LI, Krystyna Ruda-Ertel LXIII

Miłym akcentem spotkania było dostrzeżenie  udanego debiutu Jacka Ertela, który jako syn naszych pracowników jednocześnie reprezentował Technikum Leśne w Miliczu. Okazał sie być najmłodszym uczestnikiem- leśnikiem  na dystansie 25 km.

Gospodarze docenili również fakt wieloletniego uczestnictwa pracowników Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach w tej imprezie wręczając  na ręce Krystyny Ruda-Ertel statuetkę Honorowego Ambasadora Biegu Leśników.


BPBP

BPBP

NOWE WARUNKI TECHNICZNE

W OBROCIE SUROWCEM DRZEWNYM w LZD SIEMIANICEZgodnie z Zarządzeniem nr 2/2020 Dyrektora LZD Siemianice Iwo Gałeckiego od 1 kwietnia br we wszystkich leśnictwach będą obowiązywały nowe warunki techniczne w obrocie surowcem drzewnym. W celu jak najlepszego przygotowania do tych zmian załogi w dniu 29 stycznia, w Ustroniu zostało przeprowadzone ośmiogodzinne szkolenie z tego zakresu. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się z nami pracownicy RDLP Poznań - brakarze - Panowie Justyn Zaradniak i Mariusz Wolnik.

Szkolenie obejmowało takie zagadnienia jak:

- Podział, terminologia i symbole stosowane w obrocie surowcem drzewnym

- Zasady przygotowania do pomiaru, pomiar, obliczanie miąższości i cechowanie surowca drzewnego

- Wady drewna

- Drewno - rodzaje

- Pozostałości drzewne

Na zakończenie, wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali test wyboru składający się z 30 pytań. Osoby, które osiągnęły wynik 80% i więcej  poprawnych odpowiedzi otrzymały Certyfikat potwierdzający znajomość omawianej tematyki. W szkoleniu łącznie wzięło  udział 20 osób.war_tech


Problem zamierania jodły - wizytacja w jednostce kontrolnej Katedry Hodowli Lasu UP Poznań, LZD Siemianice

( LD Unieszów, oddz. 227 i 232).W dniu 28.01.2020 r. z inicjatywy pracowników Katedry Hodowli Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz podlegającego tejże  uczelni Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach grupa specjalistów z Katedry Hodowli Lasu (KHL), Leśnego Zakładu Doświadczalnego Siemianice (LZD), Zespołów Ochrony Lasu Lasów Państwowych (ZOL) z Łopuchówka i Opola oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu (RDLP Poznań) przeprowadziła przegląd drzewostanu w oddz. 227 i 232 w Leśnictwie Doświadczalnym Unieszów, w którym prowadzone są przez Katedrę Hodowli Lasu obserwacje zachodzących przemian w drzewostanie przebudowywanym na przerębowy sposób zagospodarowania. Wszyscy  zebrani jednoznacznie stwierdzili, że problem zamierania drzew jodłowych osiąga bardzo istotne rozmiary i stanowi ogromne zagrożenie wyginięcia tak cennej populacji. Za pierwotną przyczynę problemu nagłego zamierania drzew można uznać czynniki abiotyczne, czyli niedostatek wody. Stres wodny przy tak dużym niedoborze ( w stosunku do średniej wieloletniej) opadów, nadmierna insolacja oraz susza w istotny sposób przyczyniły się do osłabienia i zamierania drzewostanu jodłowego.

Uzgodniono, że bez względu na uwarunkowania ekonomiczne pozostały drzewostan należy objąć ciągłym monitoringiem polegającym na systematycznym wyszukiwaniu i ujawnianiu oraz usuwaniu tego co nie rokuje przeżycia i stanowi zagrożenie zainfekowania dla osobników jeszcze walczących.


 jodlyjodly1


jodly2
KONCERT DLA WITKA GÓRKI


Witold Górka to właściciel Zakładu Usług Leśnych, który wykonywał na rzecz naszego zakładu prace w LD Laski. W dniu 30 sierpnia br uległ poważnemu wypadkowi. W wyniku jego konsekwencji pozostaje do dnia dzisiejszego w bardzo ciężkim stanie zdrowia, a jego dalsze leczenie i  rehabilitacja wymagają bardzo dużych nakładów finansowych. Bardzo serdecznie zapraszamy na koncert charytatywny. Niech leśnicy okażą swoją solidarność. 
Seminarium - " Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Leśnictwie" 

W dniu 18 października,  w Ośrodku Naukowo-Edukacyjnym "Dwór Myśliwski" w Ustroniu odbyło się seminarium poświęcone bezpieczeństwu i higienie pracy przy pracach leśnych.

Na spotkaniu zgromadziła się cała kadra techniczna naszego Zakładu oraz pracownicy leśni wykonujący zadania gospodarcze w naszych leśnictwach. Po przywitaniu wszystkich zgromadzonych, Pani Marzena Martyniak - prywatny podmiot gospodarczy , świadczący obsługę w zakresie BHP w LZD Siemianice opowiedziała zgromadzonym o zagrożeniach i profilaktyce chorób odkleszczowych. Pani Krystyna Ruda-Ertel, miejscowy Inżynier Nadzoru zreferowała i zaprezentowała sprawozdania z ostatnich dwóch ciężkich wypadków przy pracy na terenie naszego nadleśnictwa.

Zaproszeni goście, Pan Adam Kulawiecki z ostrowskiego oddziału PIP przedstawił najnowsze programy profilaktyczne realizowane przez Inspekcję , a  Starszy Specjalista ds BHP w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, Pan Jacek Wikiera omówił wypadki jakie miały miejsce w ostatnich latach w poznańskich nadleśnictwach oraz zaprezentował  realizowane w nich programy profilaktyczne.

W spotkaniu wzięło udział 45 osób.

                                                                                                                               witek                                                                                                                                                                                                               witekPodczas trwania seminarium wystawiona została skarbonka w której zbierano pieniądze na pomoc w leczeniu i rehabilitacji  jednego z naszych wykonawców usług leśnych, który uległ pod koniec sierpnia ciężkiemu wypadkowi. Jego stan w chwili obecnej jest ciężki i wymaga bardzo trudnej, długotrwałej i kosztownej rehabilitacji. Udało się zebrać blisko 1500 złotych

Wszyscy, którym nie udało się wziąć udziału w naszej akcji mogą wesprzeć potrzebującego przelewem odwiedzając stronę zbiórki internetowej : POMAGAM.PL WITOLD GÓRKA


Posiedzenie Rady Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Rychtalskie"W dniu 11 lipca  2019r,  w Dworze Myśliwskim Ustronie odbyło się posiedzenie Rady Naukowo Programowej Leśnego Kompleksy Promocyjnego "Lasy Rychtalskie".

W spotkaniu wzięli również  udział przedstawiciele RDLP w Poznaniu oraz wszystkich trzech jednostek wchodzących w skład tej formacji.

Głównym  tematem obrad było omówienie założeń do nowopowstającego Jednolitego Programu Gospodarczo-Hodowlanego . Jednocześnie obecni członkowie Rady podjęli uchwałę dotyczącą sprzeciwu przeciwko projektom budowy trasy S11 w pobliżu rezerwatu "Stara Buczyna w Rakowie".


rada

rada


ZAKAZ WSTĘPU DO LASU


W związku z panującymi upałami i suszą oraz wynikającymi z nich zagrożeniem pożarowym Nadleśniczy Nadleśnictwa Doświadczalnego Siemianice wprowadza do odwołania zakaz wstępu do lasu.

Wraz z poprawą warunków pogodowych zakaz zostanie cofnięty. Prosimy o wyrozumiałość oraz śledzenie naszej strony internetowej.

Las jest naszym wspólnym dobrem.OPRYSKI CHEMICZNE

WSTĘP WZBRONIONY


Leśny Zakład Doświadczalny w Siemianicach prowadzi zabiegi ochronne ograniczające liczebność szkodliwych owadów leśnych na terenie gmin: Łęka Opatowska, Trzcinica, Byczyna i Wołczyn.

Teren jest opryskiwany przy użyciu sprzętu lotniczego środkiem ochrony roślin o nazwie MOSPILAN 20 SP (substancja czynna acetamipryd – 20 %), w dawce 0,4 kg/ha.

Termin prowadzenia zabiegów: od   6  maja do   31     maja 2019 roku.

W tym okresie Dyrektor LZD Siemianice wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu ( Ustawa o lasach ,rozdział 5, art.26, pkt 3 ).

Do  31  maja 2019 roku, prosimy o nie korzystanie z płodów runa leśnego z terenów leśnych objętych  zwalczaniem szkodliwych owadów.


Dyrektor Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach


Pożar lasu w Leśnictwie Doświadczalnym Wielisławice


W dniu 04-04-2019 r w godzinach południowych w lesie, w miejscowości Świba, na terenie Leśnictwa Doświadczalnego Wielisławice, w oddz. 4f,  wybuchł pożar. Niesprzyjające warunki atmosferyczne w postaci silnego wiatru oraz bardzo niska wilgotność ściółki leśnej sprawiła, że ogień w bardzo krótkim czasie rozprzestrzenił się nie tylko po powierzchni uprzątniętego zrębu, ale zajął sąsiednie uprawy wraz z młodnikiem sosnowym i fragmentem starodrzewu.

W akcji gaśniczej brali udział strażacy z powiatów kępińskiego i wieruszowskiego. Dodatkowo otrzymaliśmy wsparcie z RDLP Poznań w postaci zrzutu wody dokonanego przez samolot gaśniczy DROMADER z lotniska w Michałkowie.

Dzięki tak ofiarnej pomocy do godziny 14:00 udało się  zatrzymać falę pożogi.  Akcja dogaszania trwała jeszcze przez kilka godzin. W chwili obecnej szacowany jest dokładnie rozmiar szkód i strat. Powierzchnia objęta żywiołem zajęła ponad 4 ha.


Leśny Zakład Doświadczalny Siemianice pragnie serdecznie podziękować wszystkim strażakom biorącym udział w akcji oraz Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe za pomoc w gaszeniu tego pożaru.


Film z gaszenia pożaru udostępniamy za zgodą Redakcji Gazety Łącznik
OGÓLNOPOLSKIE SEMINARIUM POLSKIEGO TOWARZYSTWA LEŚNEGO

W DWORZE MYŚLIWSKIM USTRONIEW dniach 1-2 marca 2019 roku, na terenie Dworu Myśliwskiego Ustronie odbyło się seminarium pt. „Kierunki rozwoju Polskiego Towarzystwa Leśnego -  wyzwania organizacyjne i programowe”.  Jego celem było omówienie aktualnych problemów i wyzwań stojących przed tym najstarszym w Polsce towarzystwem naukowym. W trakcie jego trwania wygłoszono osiem roboczych referatów, obejmujących całokształt działalności Towarzystwa. W wyniku dyskusji sformułowano wnioski, które pozwolą na efektywną realizację misji PTL.  Omówiono również przygotowania do uczczenia pięknego jubileuszu 200-lecia czasopisma „Sylwan”, najstarszego w Polsce czasopisma naukowego. Jest ono równocześnie jednym z najstarszych leśnych czasopism naukowych na świecie.

Miło przypomnieć, że LZD Siemianice miał okazję już po raz trzeci gościć członków Towarzystwa na podobnym seminarium, gdyż podobne odbyły się tutaj w 2009 i 2000 roku.


IV Otwarte Mistrzostwa Powiatu Kępińskiego w Biegu na Orientację5 października br,  już po raz czwarty odbyły się  Mistrzostwa Powiatu Kępińskiego w BnO. Organizatorami tej imprezy był Leśny Zakład Doświadczalny Siemianice, Starostwo Powiatowe w Kępnie oraz Nadleśnictwo Syców.

Miejscem rozgrywek sportowych stał się las Leśnictwa Smardze, bezpośrednio przylegający do osady Różyczka koło Piotrówki.

Do rywalizacji sportowej zgłosiło sie przeszło 200 zawodników z terenu naszego powiatu, a także z sąsiedniego wieruszowskiego i ostrzeszowskiego.

Walka w poszczególnych, licznie obłożonych kategoriach była bardzo zacięta. Dała ona jednak wiele powodów do radości nie tylko samym zwycięzcom.

W tych zawodach nie było po prostu przegranych. Każdemu z  zawodników, którzy wyruszyli na trasę  udało się odnaleźć przynajmniej 1 punkt kontrolny, a to już przecież można uznać za mały sukces.

Ci bardziej doświadczeni, lub skupieni bez większych problemów osiągali metę z kompletem wszystkich odnalezionych w lesie lampionów. Najszybsi i najbieglejsi w nawigacji przybiegali na miejscach medalowych.

Ku radości organizatorów nikt spośród startujących nie zgubił się w lesie, nie wymagana była również jakakolwiek interwencja czuwającego nad bezpieczeństwem zawodników ratownika.

Piękna pogoda i wyjątkowo urokliwy pejzaż jesiennego lasu oraz Stanicy koła łowieckiego "KNIEJA" z Kępna dopełniły czaru piknikowej atmosfery imprezy.


Mistrzostwa przeprowadzono w 13 kategoriach dostosowanych do wieku i płci zawodników.

Najkrótszą do pokonania trasę miały  dzieci do lat 10. Wynosiła ona około 1,5 km i liczyła sobie 6 punktów kontrolnych. Dla ułatwienia  i wyeliminowania ryzyka zgubienia się w lesie przez najmłodszych, jej główna osnowa została dodatkowo oznakowana wstążkami z bibuły. Jednak ci bardziej wprawieni w tym sporcie, widząc na trasie możliwości skrócenia drogi pomiędzy właściwymi  lampionami, mogli sobie ułatwić zadanie.  O sukcesie decydował czas przebiegu ze startu do mety przy kolejnym zaliczaniu właściwych punktów kontrolnych, a nie droga przebiegu. W  tym sporcie nie  podlega ona ocenie, jeśli oczywiście zawodnik pokonuje ją zgodnie z regulaminem i treścią mapy.

Kategorie starsze nie mogły już liczyć na jakąkolwiek pomoc i musiały same radzić sobie w lesie. Specyfiką sportu do jakiego zalicza się  bieg na orientację jest stopniowanie skali trudności wraz ze wzrostem wieku zawodników i przypisanych im  możliwości psychofizycznych.

Seniorzy mężczyźni musieli  odnaleźć 15 punktów oddalonych od siebie w prostej linii o 7,5 km, a ich punkty ukryte były daleko od szlaków komunikacyjnych - w głębi miejscowych drzewostanów, przy wielu ciekawych osobliwościach , jak np. dół po norze lisiej, wyschnięty rów, koniec ścieżki leśnej,  lizawka z solą dla zwierzyny leśnej, śródleśne bagienko itp.

Najlepsi zostali nagrodzeni medalami i nagrodami.

Klasyfikacje prowadzono w ujęciu OPEN oraz pośród zawodników z naszego powiatu. Budującym jest fakt, że bardzo często zawodnicy z terenu kępińskiego stawali na podium dwukrotnie, nie oddając tym samym punktowanych miejsc zawodnikom na co dzień trenującym w klubach sportowych.

Dodatkowo w każdej kategorii szkoły wystawiające swoje reprezentacje brały udział w rywalizacji drużynowej, co pozwoliło wszystkim wrócić do domu z cennym trofeum. Dyplomy uczestnictwa, medale oraz efektowne puchary dla konkurencji drużynowej oraz nagrody dla najlepszych przygotowało Starostwo.

Nadleśnictwo Syców zwycięzców wyróżniło pięknymi albumami o tematyce przyrodniczej. Wójt Gminy Trzcinica przygotował specjalny upominek dla najmłodszego i najstarszego zawodnika, a Leśny Zakład Doświadczalny Siemianice, każdego uczestnika obdarował opaską odblaskową i lampką rowerową, a najbardziej wytrwałego i zdeterminowanego zawodnika maskotką firmującą miejscowe lasy – pluszową szyszką o imieniu  SZYSZAK.

W ceremonii dekoracji udział wzięli z ramienia Starostwa w Kępnie - Grażyna Jany-  wicestarosta , z nadleśnictwa Syców Józef Szymański - nadleśniczy oraz z gminy Trzcinica - wójt Grzegorz Hadzik.

W zawodach wystartowali zawodnicy z SP Kierzno, SP Siemianice, SP Laski, SP Mroczeń, SP nr 1 z Kępna, SP nr 2 z Kępna, SP nr 2 z Ostrzeszowa, LO nr 1 z Kępna, ZSP nr1 z Kępna i ZSP nr2 z Kępna oraz z Uczniowskich Klubów Sportowych: Junior Ochędzyn, Grom Sokolniki i GOK Galewice.  Najliczniejsze reprezentacje wystawiły szkoły z Lasek i Mroczenia, co nie mogło też niezakończyć się największą ilością zdobytych pucharów drużynowych.


Tegoroczne mistrzostwa mogły zostać przeprowadzone dzięki wysiłkowi wielu osób i instytucji.

Pracownicy LZD Siemianice całą oprawę techniczną zawodów oraz przygotowanie jego centrum  wykonywali  poza swoimi codziennymi obowiązkami zawodowymi, wysupłując z nich każdą luźniejszą chwilę na rzecz tej imprezy i  ku promocji zrównoważonej gospodarki leśnej w Leśnym Kompleksie Promocyjnym "Lasy Rychtalskie".  Kierownikiem zawodów był Iwo Gałecki, sędzią głównym Marcin Fastyn, autorem mapy Damian Cegiełka, budowniczymi tras i  jednocześnie obsługującymi start Radosław Ertel i Grzegorz Kupczak. Biuro zawodów prowadziły Aleksandra Radomska-Barton i Kinga Cyga. Koordynatorem imprezy była Krystyna Ruda-Ertel.


Organizatorzy szczególnie dziękują kołu łowieckiemu KNIEJA z Kępna za bezproblemowe udostępnienie swojej stanicy, strażakom z OSP Baranów za równie szczere pożyczenie termosów, pani Marii Kupczak z Mroczenia, która już od lat przygotowuje dla nas pyszną herbatę i robi to z wielkim sercem, klubom sportowym WKS Śląsk Wrocław  (sekcja BnO) oraz  UKS Orientuś Łódź za  wypożyczenie chipów i wsparcie techniczne, miejscowemu Zakładowi Usług Leśnych GRAB z Lasek za ofiarność i pomysłowość w przygotowywaniu centrum zawodów, za wypożyczenie namiotów, stołów i ławek oraz wszystkim nie wymienionym, którzy wsparli te zawody dobrym uczynkiem, myślą, radą i uśmiechem.


bno1bno2bno3bno4bno5

Dożynki Uczelniane


Wieloletnią tradycją Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jest organizacja Święta Plonów. Co roku, wczesną jesienią w wybranym zakładzie doświadczalnym odbywa się uroczystość dożynkowa. Działalność naszej uczelni obejmuje przecież szeroko pojęte nauki rolnicze. Godny podkreślenia wydaje się też fakt, iż jako jedyna w Polsce utrzymała i potrafiła zachować właściwie cały potencjał zakładów doświadczalnych. W innych tego typu uczelniach w kraju, transformacja ustrojowa po roku 1989 spowodowała ich znaczne ograniczenie lub zgoła likwidację.

W bieżącym roku zaszczyt organizacji uczelnianego Święta Plonów przypadł Leśnemu Zakładowi Doświadczalnemu Siemianice. Uroczystość odbyła się w dniu dwudziestego września w urokliwym otoczeniu Leśnego Ośrodka Naukowo-Edukacyjnego w Dworze Myśliwskim Ustronie. Może dziwić fakt powierzenia jej organizacji akurat temu Zakładowi. Trzeba jednak podkreślić, że LZD Siemianice prowadzi również gospodarkę rolną i co roku uprawia kilkanaście hektarów ról. Plony uzyskiwane przez Zakład nie odbiegają od tych osiąganych przez zakłady typowo rolnicze. Tak więc, organizacja dożynek przez Leśny Zakład Doświadczalny jest w pełni uprawniona.

W spotkaniu wziął udział JM Rektor prof. dr hab. Jan Pikul, Prorektor ds. studiów prof. dr hab. Cezary Mądrzak, Kanclerz Marek Klimecki, Kwestor Karolina Prałat, dziekani wszystkich wydziałów naszej uczelni, dyrektorzy zakładów doświadczalnych, zaproszeni goście oraz pracownicy LZD Siemianice.

Uroczystość rozpoczął barwny korowód dożynkowy,  na czele którego niesiono tradycyjny wieniec . Korowód ruszył spod bramy Ustronia, okrążył Dwór Myśliwski i dotarł do Biesiadnika Pod Dębem. Tam powitano gości,  a JM Rektor otrzymał wieniec dożynkowy oraz tradycyjny bochen chleba, wypieczony z ziaren tegorocznych żniw.   Kierownik Biura ds. zakładów doświadczalnych dr Ryszard Jaworski przedstawił krótką analizę plonów uzyskanych w bieżącym, bardzo trudnym pogodowo roku przez poszczególne zakłady doświadczalne. Rektor prof. dr hab. Jan Pikul podziękował za osiągnięte wyniki oraz wkład pracy dyrektorom rolniczych zakładów doświadczalnych, którzy następnie otrzymali pisemne podziękowania i gratulacje za wyniki, zaangażowanie i wkład pracy w prowadzenie powierzonych im zakładów.

Następnie przedstawiono krótki program artystyczny, przygotowany przez dzieci z miejscowej Szkoły Podstawowej w Trzebieniu oraz Zespół Pieśni I Tańca „Dźwięki Nadziei” przy Opatowskim Stowarzyszeniu Kulturalno-Sportowym. Program nawiązywał do ludowego charakteru Święta Plonów, ale nie zabrakło również odniesień do aktualnych realiów życia na wsi.

Całość zakończyła wspólna biesiada , urozmaicona różnymi, wesołymi konkursami dla uczestników.

III PYRA FEST w Ustroniu 


15 września br. w „Biesiadniku pod dębem” na terenie „Dworu Myśliwskiego Ustronie” , odbyła się  coroczna, już trzecia, biesiada „PYRA FEST ” skierowana do miejscowej ludności i wszystkich sympatyków Ustronia.  Biesiadę rozpoczął, jak to we dworze myśliwskim przystało, Zespół Trębaczy Myśliwskich „Hubert Bralin” – sygnałem myśliwskim „Powitanie” i „Zbiórka”.  Prezentacji psów i przedstawienie ich pracy podczas polowań zaprezentowali ich właściciele - myśliwi.  Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Trzebieniu pięknie zatańczyły i zaśpiewały.  Odwiedziły nas też „cyganki” z tańcem i śpiewem z Towarzystwa Kobiet Aktywnych ze Sokolnik. Kabaret działający przy Stowarzyszeniu Kulturalno – Sportowym w Opatowie zabawiał nas skeczami.  Były konkursy dla młodszych i starszych , oczywiście wszystkie z nagrodami. Pyszne jedzonko serwowała nam firma „Eliza”.  Kto miał ochotę DJ zapraszał do tańca. Pogoda, humory i frekwencja dopisała.

Wszystkim, którzy pomogli i brali udział w organizacji PYRA FEST III  serdecznie dziękuję.

Małgorzata Durczak

"Dwór Myśliwski Ustronie"
Otwarcie nowo wybudowanej sali w Dworze Myśliwskim Ustronie


Dwór Myśliwski Ustronie jest własnością Uczelni od początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W latach 1952-2009 był zaanektowany prawem kaduka przez Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i pod jego egidą działał jako dom pracy twórczej. Przez ten czas prawo własności pozostawało przy naszym Uniwersytecie.

W 2009 roku z przyczyn finansowych, Ministerstwo zlikwidowało dom pracy twórczej i zwróciło obiekt Uczelni. LZD Siemianice administruje Ustroniem od października tamtego roku. Przejęliśmy majątek bardzo wyeksploatowany z  ubogim wyposażeniem . Stąd wynikła konieczność poczynienia w nim dużych inwestycji.

Na początku uznaliśmy, że najważniejszą sprawą jest kompleksowa przebudowa części hotelowej Ustronia. Obejmowała ona : remont i przebudowę pokoi hotelowych łącznie z wbudowaniem w nie łazienek, budowę nowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej i co, remont korytarzy, kuchni, sal jadalnych , świetlic, itp.  Dodatkowo zakupiliśmy nowe umeblowanie, dostosowane do charakteru obiektu. Prace te wykonaliśmy w latach 2011-12.

By zwiększyć atrakcyjność Ustronia, w latach 2013-16 wybudowaliśmy na jego terenie „Biesiadnik”- rodzaj wielkiej wiaty z miejscem na ognisko o pojemności około 100 osób. Ponadto stworzyliśmy w najbliższej okolicy trasy spacerowe Nordic Walking oraz trasy do nauki biegów na orientację, akredytowane w polskich federacjach Nordic Walking i Orientacji Sportowej. Dodatkowo przeprowadziliśmy kompleksowy remont drewnianego Solarium, wybudowanego w latach dwudziestych zeszłego stulecia. Koszt tych prac wyniósł prawie 1 mln 700 tys. zł.

W ten sposób udało nam się zwiększyć atrakcyjność obiektu. Barierą w jego dalszym rozwoju stał się brak możliwości organizowania większych imprez komercyjnych typu: szkolenia, konferencje, wesela, imprezy integracyjne. Istniejące pomieszczenia w samym budynku Ustronia nie pozwalały na prowadzenie takich imprez na więcej niż 60-70 osób. To było stanowczo za mało. Stąd decyzja o budowie nowej sali zintegrowanej z największą dotychczasową, tak by można było organizować imprezy duże na 150-200 osób. Ważne było też dostosowanie nowej Sali do istniejącej zabudowy, tak by nie posuć unikalnego charakteru i klimatu istniejących zabudowań.

W roku 2016 przygotowano pełną dokumentację nowej inwestycji. Obejmowała ona budowę nowej sali, jej integrację z istniejącymi pomieszczeniami oraz budowę nowej ekologicznej kotłowni na pelet. W styczniu roku następnego ogłoszono przetarg na wykonanie prac. Koszt inwestycji ustalony w wyniku przetargu wyniósł około 2 mln 200 tys. zł.

Prace zaczęły się w kwietniu 2017 roku. Ich koszt zamknął się kwotą : nowa sala 1 mln 900 tys. zł, nowa kotłownia 400 tys. zł. Czyli w sumie około 2 mln 300 tys. zł.  Około 100 tys. zł pochłonęły prace dodatkowe, które wynikły w trakcie prowadzenia inwestycji. Na budowę nowej kotłowni uzyskaliśmy bardzo korzystną (40% umorzenia) pożyczkę z WFOŚiGW z Poznania w wysokości 386 tys. zł.

Jednocześnie z tymi pracami wykonaliśmy inne związane z otoczeniem budynków Ustronia. Są to: budowa nowego parkingu 108 tys. zł, budowa nowej drogi wewnętrznej 107 tys. zł, sieci podlewania 11 tys. zł oraz oświetlenie parkingu  10 tys. zł.

W roku bieżącym w trzecim kwartale zamierzamy jeszcze podłączyć Ustronie do wiejskiej sieci kanalizacyjnej. Ta inwestycja wyniesie około 200 tys. zł. I będzie prowadzona wspólnie z Gminą Łęka Opatowska.

W latach następnych, jeśli stan finansów na to pozwoli, chcemy wymienić dach na kotłowni, przeprowadzić remont elewacji wszystkich budynków, wymienić ogrodzenie całego obiektu i w końcu zagospodarować kompleksowo teren dookoła Ustronia. Plan zagospodarowania terenów zielonych wokół dworu jest już tworzony w ramach pracy magisterskiej w porozumieniu z Katedrą Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu.

W sumie LZD Siemianice w ostatnich latach podjął olbrzymi wysiłek organizacyjny i finansowy, by zagospodarować  i przystosować do pełnienia różnych funkcji Dwór Myśliwski Ustronie.XIX Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację- Bytów 25-26 maja 2018r


W dniach 25 i 26 maja br na terenie nadleśnictwa Bytów (RDLP Szczecinek) zostały zorganizowane XIX Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację.

Liczna reprezentacja naszego Zakładu dzielnie stawiała czoła konkurencji biegu sprinterskiego, który został przeprowadzony w dniu 25 maja w wyjątkowo urokliwym centrum Bytowa oraz biegu głównego, który odbył się w terenach leśnych ostępu Rzepicha w dniu 26 maja.

Nasza reprezentacja w składzie 6 osób przywiozła z nich do Siemianic łącznie osiem medali.

Są to:

1 Marianna Barton - złoto w sprincie i złoto w biegu głównym

2. Joanna Baton - srebro w biegu głównym

3. Aleksandra Radomska-Barton - brąz w biegu głównym

4. Jacek Ertel - srebro w sprincie i złoto w biegu głównym

5. Radosław Ertel - brąz w biegu głównym

6. Krystyna Ruda-Ertel - srebro w biegu głównym.


Naszym zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesówWyjazd techniczny do nadleśnictwa KrynkiW dniach od 22 do 24 maja br grupa pracowników naszego nadleśnictwa oraz  koleżanka z bratniego Zakładu w Krtinach na Morawach wzięła udział w wyjeździe terenowym do nadleśnictwa Krynki w białostockiej RDLP . Głównym celem wyprawy było zapoznanie się z problemami i sposobami ich rozwiązywania jakim muszą stawiać czoła leśnicy  w tamtejszym Leśnym Kompleksie Promocyjnym " Puszcza Knyszyńska" . Podczas wizytacji powierzchni leśnych założonych kilkadziesiąt lat temu na terenach porolnych mogliśmy w tak dużym rozmiarze zaobserwować niemal cały wachlarz trosk jakie mogą spotkać leśnika pracującego w takich warunkach.   Rozmach edukacji leśnej realizowanej w tej jednostce  zrobił na wszystkich duże wrażenie. Zachwyciliśmy się także okolicznymi pejzażami oraz ciekawą kulturą tego terenu.

krynkikrynkiOczyśćmy nasze lasy ze śmieci


W dniach od 5 do 16 maja br na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego Siemianice trwała akcja mająca na celu oczyszczenia ze śmieci lokalnych lasów. Na apel miejscowych leśników odpowiedziało bardzo wiele osób, którym na sercu leży czystość naszego rodzimego środowiska.

W założeniu, gospodarze podzielili całe nadleśnictwo na rewiry, a zainteresowane osoby miały zgłaszać swój akces uczestniczenia w przedsięwzięciu u właściwego terytorialnie leśniczego.

Zainteresowanie akcją bardzo mile zaskoczyło gospodarzy. Szczególny zachwyt wzbudzili  mieszkańcy gmin Trzcinica i Łęka Opatowska. Na terenie gminy Trzcinica do akcji przyłączyły się grupy społeczne składające się głównie z osób dorosłych. Połączone siły biegaczy z ULTRA TEAM SPARTA LASKI, strażaków z OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W LASKACH oraz przedstawicieli firmy PETER Z KĘPNA w trybie niemal ekspresowym przy udziale 42 osób wyniosło z lasów Leśnictwa Doświadczalnego Laski 32 sztuki bardzo często zapełnionych do pełna 240 litrowych worków śmieci. Spisali sie oni tak wspaniale, że dla miejscowej szkoły z Lasek zabrakło wolnego rewiru... A ponieważ problem śmieci w lasach pewnie tak szybko nie minie ustalono, że młodzież szkolna w ramach akcji zjawi się w lesie w późniejszym terminie i będzie kontynuować dzieło swoich starszych kolegów.

W gminie Łęka Opatowska na zaproszenie zareagowały głównie lokalne placówki oświatowe. Młodzież ze szkół podstawowych w Siemianicach, Łęce Opatowskiej i Trzebieniu w sile 160 osób posprzątały tereny Leśnictw Doświadczalnych Marianka, Dobrygość i Wielisławice. Łącznie wywieziono z tamtych  lasów 71 worków o takiej samej pojemności jak w Laskach.

Każdy uczestnik sprzątania został odznaczony plakietką PRZYJACIELA LASU, którą mógł zapiąć na swoim ubraniu podczas finału akcji przy ognisku i kiełbasce w biesiadniku "pod Dębem" w Ustroniu.


Podsumowując wszystkie działania na terenie całego Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach, tj. umownie przyjmując na obszarze od Kępna do Kluczborka, w akcji czynny udział wzięło łącznie z gospodarzami 230 osób, a ilość śmieci osiągnęła wielkość bliską 30m3. Dla zobrazowania tego rozmiaru można sobie wyobrazić, że jest to 1/3 pojemności wielkiej naczepy TIR-a, lub dwie pełne średnie śmieciarki. Na śmieci składały sie głównie butelki, torebki, pojemniki po żywności, stare opony i kilka niepotrzebnych sprzętów domowych. Aż strach pomyśleć co byłoby, gdyby to wszystko zostało w lesie na wieki ...


Gospodarze z wielką radością odbierają zainteresowanie i czynny udział w zainicjowanej przez nich akcji. Głęboko wierzą, że takie działania są najlepszą lekcją poszanowania rodzimego środowiska i pogłębiania  świadomości ekologicznej.


Wszystkim, którzy wsparli to przedsięwzięcie czynem, lub dobrą myślą składają wielkie podziękowania.

Wierząc, że kiedyś ten problem może zniknąć, lub chociaż osiągnąć jakieś minimalne rozmiary, póki co zapraszają już dziś do wsparcia akcji w przyszłym roku.


sprzątaniesprzątaniesprzątaniesprzątaniesprzątaniesprzątanie


Nowa Rada Naukowo-Programowa LKP "Lasy Rychtalskie"


W dniu 08-05-2018r w siedzibie Nadleśnictwa Antonin odbyło się pierwsze posiedzenie  nowej  Rady Naukowo-Społecznej  Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Rychtalskie".

Aktualna Rada została powołana do życia w dniu 8 marca 2018r  na mocy Decyzji nr 55 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. W jej skład weszli przedstawiciele lokalnej społeczności, samorządów oraz pozarządowych organizacji i stowarzyszeń.

Członkowie Rady będą zbierali się dwa razy do roku i to do nich będzie należało określenie najważniejszych kierunków działania na terenie całego LKP "Lasy Rychtalskie".

Z polecenia LZD Siemianice do Rady powołano :


1. Pawła Dolatę  -Koordynatora  Wielkopolskiego Towarzystwa Turystyczno-

Krajoznawczego

2. Wojciecha Kowalkowskiego - Kierownika Katedry Hodowli Lasu UP w Poznaniu

3. Marka Oresia - Naczelnika Wydziały Ochrony Środowiska w kępińskim Starostwie

4. Marcina Rachla - Regionalistę i ornitologa

5. Wiesława Walasa - Dyrektora Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie

6. Annę Wierzbicką -  Adiunkta  w Katedrze Łowiectwa i Ochrony Przyrody UP Poznań

7. Adriana Łukowskiego - pracownika naukowego UP w Poznaniu.

Pozostali członkowie Rady, to:

8. Jarosław Głowacki - Burmistrz Miedzyborza

9. Agnieszka Kasina - Dyrektor biura Stowarzyszenia "LGD Dobra Widawa"

10. Anna Mądra - Dyrektor biura Stowarzyszenia "Ostrzeszowska LGD"

11. Piotr Myszkowski - Członek zarządu Stowarzyszenia "Przyjazne Otoczenie"

12. Krzysztof Rasiak - Wójt Gminy Przygodzice

13. Piotr Robakowski - Kierownik Zakładu Ekologicznych Podstaw Hodowli Lasu UP w

Poznaniu

14. Dorota Wojciechowska - Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w oleśnickim

Starostwie.


Spośród wymienionych obecni wybrali przewodniczącego Rady w osobie dr hab. Wojciecha Kowalkowskiego. Na jego zastępcę Pawła Dolatę oraz jako sekretarza doświadczoną już w tym zakresie Dorotę Wojciechowską.


Kadencja Rady trwa pięć lat. Życzymy jej owocnej pracy w miłej atmosferze.

rada


Oczyśćmy nasze lasy ze śmieci 

TERMIN


od 08 maja godz. 08:00 do 15 maja godz. 15:00

 

LOKALIZACJA

Obszar Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach

Koordynator : Krystyna Ruda-Ertel

Tel.: +48 509 933 780


Leśny Zakład Doświadczalny Siemianice serdecznie zaprasza wszystkie zainteresowane osoby do włączenia się w akcję prowadzoną przez miejscowych leśników.

Projekt „Oczyśćmy nasze lasy ze śmieci.", to próba przybliżenia lokalnemu społeczeństwu problemu jaki stanowią zróżnicowane odpady pozostawiane przez ludzi odwiedzających  nasze tereny.

Sprzątanie odbędzie się w dniach od 08 do 15 maja br.


Zapewniamy worki na śmieci, rękawiczki oraz wywóz i utylizację śmieci.
Podmioty, grupy społeczne oraz każdą inną osobę, która chciałaby wesprzeć gospodarzy  w sprzątaniu naszych lasów prosimy o wybór dnia i odpowiedniego rewiru (według załączonego zestawienia- harmonogramu) i zgłoszenie tego faktu do właściwego leśniczego lub siedziby LZD Siemianice w terminie do 30 kwietnia br.

Ostateczny harmonogram sprzątania zostanie opracowany po zebraniu zgłoszeń.
Jako jednostka współtworząca Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Rychtalskie " pragniemy za przykładem pozostałych sprawić, że z lasów od Ostrowa Wlkp. po Kluczbork oraz od Sycowa do Wieruszowa znikną niepożądane pamiątki będące śladami wizyt mieszkańców naszej okolicy.   W założeniu gospodarzy akcja ma przyjąć charakter wieloletni i stać się  wspólną lekcją poszanowania rodzimego środowiska przyrodniczego.

Poprzez promowanie właściwych postaw w wyniku których będzie można ograniczyć bezmyślne lub celowe zaśmiecanie lasów gospodarze pragną uświadomić rangę i rozmiar tego problemu. Na przestrzeni ostatnich lat ilość śmieci w  miejscowych drzewostanach zamiast maleć rośnie. Mnogość przeróżnych opakowań po napojach i żywności przy szlakach komunikacyjnych nawet w głębi lasu jest zastraszająca. Stanowi, to nie tylko problem estetyczny, ale głównie ekologiczny, bowiem do wspomnianych odpadów dochodzą o wiele większe i poważniejsze, o silnie negatywnym skutku oddziaływania na glebę, wodę i powietrze.

Uwaga i działania gospodarzy na usuwanie "śladów " po  wizytach wielu osób w lesie cały czas wzrasta, a związane z nią nakłady czasu pracy i koszty stają się trudnymi do udźwignięcia.

Lasy są dobrem ogólnonarodowym, każdy obywatel ma prawo je odwiedzać, zbierać  owoce jego runa. Każdy śmieć , który znajduje się w lesie został przez kogoś do niego wniesiony. Dlaczego za dobrodziejstwo, którym nas obdarza nie można z wdzięczności zabrać  ze sobą z powrotem tego co się do niego wniosło?

Leśnicy, to grupa, której powierzono misję dbania o jego rozwój przyrodniczy i gospodarczy. Prawidłowe postawy i zrozumienie tematu mogą uwolnić nasze drzewostany od tego problemu, a atencję leśników skupić na rozwoju, pielęgnacji i ochronie lasów.


Do pobrania harmonogram
Park 650-lecia Wieruszowa


W dniu 23 kwietnia bieżącego roku nasz zakład stał się czynnym świadkiem powstania w Wieruszowie  parku milenijnego. Pomysłodawcą i inicjatorem tego przedsięwzięcia był Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w tym mieście. To panie, które na co dzień zajmują się wspieraniem  osób w potrzebie, stwierdziły, że jubileusz 650 lat istnienia miasta  dobrze byłoby uczcić tworząc coś co zostałoby po obecnych na wiele lat i wiele kolejnych jubileuszy.  Pomysł spotkał się z poparciem władz samorządowych i tak oto na gruncie gminnym, w bezpośrednim sąsiedztwie starego  kirkutu , przy ulicy Żydowskiej w Wieruszowie, przy skromnej pomocy LZD Siemianice przygotowano poprzez orkę około 20 arów nieużytkowanej dotąd łąki. To na niej przy udziale wszystkich niemal grup społecznych miasta, które w starożytności nazywano Arsonium, wspólnymi siłami i pod okiem załogi LZD Siemianice posadzono 650 sztuk czteroletnich sadzonek dęba czerwonego. Drzewka zostały wyprodukowane w szkółce DOBRYGOŚĆ.

Nowy Park w Wieruszowie niech rośnie na chwałę swojego miasta i ku uciesze wszystkich jego mieszkańców.


park


Podziękowanie Gminy WieruszówPożar w Leśnictwie Doświadczalnym Unieszów


W dniu 08 kwietnia w oddziale 220d w Leśnictwie Doświadczalnym Unieszów wybuch pożar. Spaleniu uległ 8-letni młodnik na obszarze 0,73ha. W akcji gaśniczej brało udział 12 jednostek straży pożarnej. Sprawnie przeprowadzona akcja gaśnicza zminimalizowała straty, za co bardzo dziękujemy.
Wyjazdowe posiedzenie Uczalnianej Rady ds. Zakładów Doświadczalnych w Siemianicach


W dniu 14-go marca 2018 roku na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego Siemianice odbyło się wyjazdowe posiedzenie Uczelnianej Rady ds. Zakładów Doświadczalnych. Członkowie Rady mieli możliwość zapoznania się z działalnością Zakładu, w tym:

- problematyką naukowo-dydaktyczną;

- profilem produkcyjnym;

- sprawami ochrony przyrody;

- uwarunkowaniami finansowo-ekonomicznymi;

- aspektami prawnymi.  

XVIII MISTRZOSTWA LEŚNIKÓW RDLP POZNAŃ W TENISIE STOŁOWYM


W dniu 23.02.2018. w Nadleśnictwie Turek odbyły się XVIII Mistrzostwa Leśników RDLP w Poznaniu w tenisie stołowym. W zawodach udział wzięło 51 zawodników z 13 nadleśnictw RDLP w Poznaniu i LZD Siemianice.

Nasza drużyna w składzie Adam Matys, Krzysztof Ogorzelski, Jerzy Grzesiak, osłabiona brakiem kontuzjowanego Adariana Poprawy, zajęła czwarte miejsce.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych zawodach.


Autorem zdjęć jest p. Witold Lewandowski

Autorem zdjęć jest p. Witold Lewandowski. Dziękujemy za wyrażenie zgody na publikację zdjęć.
POSIEDZENIE RADY NAUKOWO-SPOŁECZNEJ LEŚNEGO KOMPLEKSU PROMOCYJNEGO "LASY RYCHTALSKIE".


W dniu 11 grudnia 2017r w hotelu  "Aroma Stone" w Sycowie zostało zorganizowane posiedzenie Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Rychtalskie".  Na spotkanie przybyli przedstawiciele  współtworzących tę jednostkę placówek oraz członkowie Rady. Obrady otworzył  Dyrektor RDLP w Poznaniu - Tomasz Markiewicz. Nadleśniczowie poszczególnych nadleśnictw krótko przedstawili dokonania podległych im instytucji jakie miały miejsce od ostatniego spotkania, czyli września 2016r. W dyskusji jaka wywiązała się pomiędzy przedstawicielami gospodarzy i członkami Rady zgodnie ustalono, że należy w przyszłości  polepszyć przepływ informacji pomiędzy nimi, tak aby móc przekazywać informacje o planowanych przedsięwzięciach z odpowiednim wyprzedzeniem.

Z okazji zakończenia kadencji Rady  na lata 2013-2018, dyrektor wręczył obecnym jej członkom  pisemne podziękowania za ich pracę.

LZD Siemianice reprezentowali Zastępca Dyrektora - Nadleśniczy - Krzysztof Durczak i Inżynier Nadzoru - Krystyna Ruda-Ertel


lkp lkp
MIKOŁAJE W USTRONIU 


Już po raz drugi w Ośrodku Naukowo-Edukacyjnym Dwór Ustronie zorganizowano spotkanie dzieci z MIKOŁAJAMI.

W zabawie mogły wziąć udział wszystkie dzieci, których rodzice postanowili przyjąć otwarte zaproszenie i w dniu 09.12.2017 r przyjść z nimi do biesiadnika "Pod Dębem".

Na gości czekało wiele atrakcji i ciekawych niespodzianek. Św. Mikołaj nie pominął nikogo.

mikołaje 

mikołaje
SZKOLENIA KADR LEŚNYCH


10 października kadra techniczna w osobach nadleśniczego, zastępcy, inżyniera nadzoru, specjalistów, leśniczych i podleśniczych  z nadleśnictwa Olesno (RDLP Katowice) wzięła udział  w szkoleniu z zakresu hodowli lasu. Do tego celu wykorzystano kompleks powierzchni doświadczalnych w Morawinie.  Swoją wiedzą i doświadczeniem z przybyłymi podzielili się naukowcy z naszego rodzimego Wydziału Leśnego, Panowie dr inż. Jan Ceitel oraz dr inż Robert Korzeniewicz. 


olesno olesnoIII Otwarte Mistrzostwa Powiatu Kępińskiego w Biegu na Orientację

                                 Różyczka, 29-09-2017


bnoOrganizacja zawodów w Biegu na Orientację wymaga zdecydowanie większego nakładu prac i funduszy niż zwykłych zawodów biegowych. Gro czynników niewidocznych na pierwszy rzut oka kryje się chociażby za przygotowaniem specjalistycznej mapy, opracowaniem koncepcji tras dostosowanych do możliwości wiekowych poszczególnych zawodników, wyznaczenia ich w terenie, zgranie z systemem elektronicznym. Aby w dniu zawodów wszystko zagrało tak jak powinno do takiej imprezy należy rozpocząć przygotowywać na wiele miesięcy wcześniej.  Sam finał do którego można zaliczyć opracowanie i wydrukowanie map startowych dla poszczególnych tras, przygotowanie medali, dyplomów i pucharów,  ustalenie list startowych oraz cały szereg spraw logistycznych także zajmuje dużo czasu.


Jak w takiej sytuacji podołać takiemu zadaniu i nie zniechęcić się już  na samym początku?


Najprościej wykorzystać potencjał ludzi dobrej woli i spróbować połączyć siły wielu ogniw.


Już po raz trzeci z kolei takiego wyzwania podjęli się organizatorzy III Otwartych Mistrzostw Powiatu Kępińskiego w Biegu na Orientację.

Zawody odbyły się w piękny wrześniowy piątek 29-09-2017r w osadzie Różyczka koło Piotrówki oraz otaczających ją lasach Leśnictwa Smardze.

Do dotychczasowych współtwórców tego wydarzenia tj. Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach i Starostwa Powiatowego w Kępnie  dołączyło Nadleśnictwo Syców.

Wbrew powiedzeniu "Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść." ta zwiększona liczba animatorów  przyniosła efekt prawdziwej synergii.

Spośród 180 zgłoszonych do rywalizacji zawodników na starcie odmeldowało się dokładnie 167 osób. Zdecydowana większość spośród nich poradziła sobie z przeznaczoną dla siebie trasą odnajdując wszystkie rozmieszczone w różnych częściach lasu punkty kontrolne. I nawet jeżeli komuś przytrafiła się jakaś drobna pomyłka, to i tak za sukces powinien poczytywać sobie znalezienie większości z nich.

Ku uciesze organizatorów podczas tej przygody orientacyjnej nie odnotowano żadnych poważnych  interwencji medycznych czuwającego przez cały czas ratownika medycznego.

Rywalizacja w poszczególnych kategoriach było silna i aby zwyciężyć trzeba było zazwyczaj pokonać co najmniej kilkunastu przeciwników. Najliczniej obsadzono kategorię K-18, w której wystartowały aż 23 zawodniczki. Do ostatnich chwil wahały się wyniki rywalizacji drużynowej szkół powiatu kępińskiego. I mimo, że opóźniła ona ceremonię wręczania nagród, to siła emocji jej towarzysząca w pełni ją usprawiedliwia.

Tradycyjnie najlepszą klasę pokazali zawodnicy z klubów sportowych, którzy przyjechali na nasze zawody z powiatu wieruszowskiego. Miło jednak jest zauważyć, że nasi, tzn. " Kępnianie" coraz częściej  nawiązują z nimi równą walkę  i  w konkurencji otwartej udaje im się stanąć również na różnych stopniach podium.


W tym roku do rywalizacji stanęli zawodnicy ze szkół podstawowych w Siemianicach, w Laskach, w Trzcinicy, w Mroczeniu, w Hanulinie, w Kierznie i w Kępnie (SP nr 2). Spośród nielicznych ostałych na naszym terenie gimnazjów Gimnazjum w Opatowie, a spośród szkół ponadgimnazjalnych LO w Kępnie, ZSP nr 1 w Kępnie i debiutujące na tej imprezie ZSP nr 2 w Kępnie.

Współzawodnictwo otwarte zasiliły załogi z Uczniowskich Klubów Sportowych z Galewic, Ochędzyna i Sokolnik oraz uczniowie SP nr 2 z Ostrzeszowa.

Najlepsi zawodnicy otrzymali medale, a  za pierwsze miejsce drobne upominki. Zwycięskie drużyny wróciły do swoich szkół z efektownymi pucharami.

Ceremonię dekoracji uświetnił sygnalista z Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach pan Paweł Karczmarek.

Zawieszenia na szyi zwycięzców medali i wręczania pucharów podjęli się wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego - Renata Ciemny (reprezentująca jednocześnie, jako Sekretarz Gminy Trzcinica , Wójta Gminy - Grzegorza Hadzika), członek Zarządu Powiatu Kępińskiego - Krystyna Możdżanowska , Dyrektor LZD Siemianice i jednocześnie Kierownik Zawodów- Iwo Gałecki oraz w imieniu Nadleśniczego Nadleśnictwa Syców miejscowy Inżynier Nadzoru Szymon Lis.

Dodatkowo wręczono specjalne upominki ufundowane przez miejscowego wójta dla najmłodszej zawodniczki, która ma zaledwie 7 lat, a przez Starostę Kępińskiego dla zawodnika najstarszego, który już jakiś czas temu ukończył lat 70.

Leśny Zakład Doświadczalny Siemianice postanowił docenić wysiłek osób, które w odnalezienie swoich punktów kontrolnych włożyły zdecydowanie wiele wysiłku wykazując się  wytrwałością i w pełni pozytywną determinacją. Do rąk tych zawodników trafiły maskotki "SZYSZAKI" promujące Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Rychtalskie". Należy bowiem dodać, że lasy w których już od trzech lat organizowane są zawody w BnO oraz istnieje już pięć specjalistycznych map i sieci stałych punktów projektu Zielony Punk Kontrolny współtworzą tę formację i starają się promować proekologiczną politykę leśną naszego kraju.

Jak zauważono wcześniej zawody nie mogłyby sie odbyć, gdyby nie złożyły sie na nie pasja i zaangażowanie gospodarzy oraz wsparcie długiego łańcuszka osób dobrej woli.

Z tej strony gospodarze zawodów pragną złożyć szczególne podziękowania myśliwym z Koła Łowieckiego nr 40 "KNIEJA" z Kępna, którzy udostępnili na centrum zawodów swoją osadę "Kniejówkę" w Różyczce. Bez tego miejsca bardzo trudno byłoby stworzyć nastrój rodzinnego pikniku, a taki w naszym odczuciu towarzyszył całej imprezie. Państwu Przybylskim z Różyczki, którzy nie tylko zezwolili na podłączenie się do swojego prądu, ale swoim wsparciem towarzyszyli organizatorom od pierwszych do ostatnich chwil związanych z zawodami. Pani Małgorzacie Wróbel z Siemianic, która poświęciła cały piątkowy dzień aby wspierać obsługę startu i mety.  Strażakom z Baranowa, którzy wypożyczyli nam swoje termosy. Pracownikom Zakładu Usług Leśnych "GRAB" z Lasek za wypożyczenie stołów i ławek oraz za ich ofiarność w organizacji i sprzątaniu całego obejścia centrum zawodów. WKS Śląsk Wrocław za wypożyczenie chipów.

Dodatkowo serdecznie dziękujemy  wszystkim nie wymienionym osobom, które swoim czynem, dobrą myślą i słowem wspierały tę inicjatywę. Mamy nadzieje, że już za rok znów będziemy mogli spotkać się z miłośnikami orienteeringu na kolejnej odsłonie Otwartych Mistrzostw Powiatu Kępińskiego w Biegu na Orientację.

bno więcej zdjęć do obejrzenia w  galerii

link do wyników

MIĘDZYNARODOWA WYMIANA STUDENTÓW


W dniach od 18 do 21 września br gościliśmy w Leśnym Ośrodku Naukowo-Edukacyjnym "Dwór Myśliwski Ustronie" studentów z Uniwersytetu w Irkucku ( Rosja). Przybyli do naszego kraju w ramach wymiany międzynarodowej studenci, to słuchacze Wydziału Biologii i funkcjonujących w jego  strukturach kierunków leśnego, łowieckiego i ekologicznego.  Przez cztery kolejne dni poszczególne, ościenne nadleśnictwa  oraz sam Leśny Zakład Doświadczalny Siemianice pokazywały im swoje najciekawsze miejsca i osobliwości przyrodnicze.

irkuckPYRA FEST 2017

Tradycyjnie już w trzecią  sobotę września ( 16-09-2017r) na terenie LONE "Dwór Myśliwski USTRONIE" odbył się festyn na cześć miejscowej PYRY. Na licznie przybyłych gości, których nie przestraszyła deszczowa aura czekało wiele atrakcji, spośród których za największą można uznać koncerty grupy sygnalistów oraz pokazy pracy psów myśliwskich. Dla podłechtania podniebień gości gospodarze przygotowali  duży wybór pyszności z ziemniakiem w roli głównej. Dla najmłodszych przygotowano zabawy i konkursy.  Biesiadnikom przygrywał DJ. Najbardziej wytrwali bawili się do późnych godzin wieczornych .


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
Ponad 200 uczestników tegorocznego Rajdu Hajstra w Nadleśnictwie Antonin


Nasz Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Rychtalskie" po raz kolejny zgromadził liczna grupę amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Serdecznie zapraszamy do relacji z tej imprezy.

RAJD HAJSTRA 2017

COROCZNE SPOTKANIE PRACOWNIKÓW LEŚNYCH ZAKŁADÓW DOŚWIADCZALNYCHW dniach 12-14 czerwca br Leśny Zakład Doświadczalny Siemianice był gospodarzem spotkania bratnich zakładów z Polski, Czech i Słowacji. Na ten czas Dwór Myśliwski Ustronie zamienił się w centrum międzynarodowych obrad. Leśnicy z tych trzech państw mogli wymieniać między sobą swoje doświadczenia zawodowe. Dodatkowo tradycyjnie już od lat odbył się konkurs sportowy pomiędzy reprezentacjami poszczególnych jednostek. Na miejsce zmagań wybrano urokliwy wrocławski Sky Tower - najwyższy budynek w Polsce, a dokładnie zlokalizowaną w nim kręgielnię. Przechodni puchar w tym roku wywalczył sobie zespół z Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Murowanej Goślinie.

Trzy dni wspólnie spędzone  w przyjacielskiej atmosferze minęły bardzo szybko. Żal było się rozstawać. Pocieszeniem jest jednak fakt, że za rok spotkamy się ponownie. Tym razem w Leśnym Zakładzie SGGW, który mieści się w Rogowie. Już rozpoczynamy odliczać dni.

coverWydarzenie edukacyjne pod tytułem "Z drewna. Festiwal doświadczeń" jest już za nami. Pogoda, mimo, że przez cały czas straszyła organizatorów deszczem w ostatecznym rozrachunku wsparła ich ciepłem i słońcem.  4 czerwca, w przepięknej scenerii sycowskiego parku, który jest zabytkiem objętym ochroną konserwatorską można było bez końca zgłębiać tajemnice jakie kryje w sobie drewno.

Impreza została zorganizowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu oraz Leśny Kompleks Promocyjny " Lasy Rychtalskie", który tworzą Nadleśnictwa Antonin i Syców oraz Leśny Zakład Doświadczalny Siemianice. Na wszystkich zainteresowanych  czekało bardzo wiele ciekawych propozycji. W głównej mierze były to:

 • wystawy i pokazy rękodzielników, producentów mebli, parkietów, tartaków
 • pokazy maszyn wielooperacyjnych jakich używa się w lesie do wycinki drzew
 • przygotowanie drewna opałowego na zimę wraz z pokazem jak prawidłowo rąbać ten surowiec
 • leśne i eksperymenty
 • warsztaty budowania drewnianych domów, budek lęgowych i karmników
 • warsztaty fizyko-chemiczne, plastyczne, wikliniarskie i papiernicze prowadzone przez jednostki muzealne i pasjonatów.
 • prezentacja efektów  innowacyjnych metod rozmnażania roślin in vitro
 • pokaz na żywo wykonywania dłubanki- tradycyjnej łodzi jednopiennej
 • konkursy plastyczne i cosplayeowe oraz wróżenie wieku ze słojów drewna
 • aktywny bieg w drewniakach
 • drewniany quest z biegiem na orientację
 • ścieżka zmysłów do poznawania różnych rodzajów podłoża leśnego
 • warsztaty plastyczne , rysowanie na drewnie
 • pokazy rzeźbienia w drewnie
 • prezentacja historii snycerstwa, wystawy i warsztaty rękodzielnictwa

W tak rozległej ofercie chyba każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Dla tych którzy wykazali się zaangażowaniem  gospodarze przygotowali wiele atrakcyjnych nagród i upominków.

Impreza cieszyła sie dużą frekwencja oraz  zainteresowaniem ze strony odwiedzających.

Mamy nadzieję, że  festiwal wciągnął odbiorców w bogaty i  fascynujący świat drewna oraz pomógł pełniej poznać jego różnorodność, funkcje gospodarcze, społeczne i ekologiczne.


drewdrewdrewdrew
Kolejne certyfikaty Zielonego Punktu Kontrolnego dla LZD Siemianice


Miło nam poinformować, że przyznano nam kolejne dwa certyfikaty na nowe trasy do BnO. Tym razem w Leśnictwie Doświadczalnym Laski. ( czytaj więcej)


XVIII Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację - SPAŁA 2017


Tegoroczne - już XVIII Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację - nie mogły obejść się bez udziału załogi Naszego Zakładu. Liczna, bo składająca się z 9 zawodników reprezentacja zjawiła się w Spale dokładnie 19 maja br. W tym dniu, na terenie  Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich - gdzie mieściło się centrum zawodów-został rozegrany bieg sprinterski. Nasza drużyna zdobyła 1 medal w kolorze srebrnym. Jego zdobywcą okazał się Jacek Ertel. W drugim dniu został przeprowadzony bieg główny w lesie nadleśnictwa Spała, który bezpośrednio sąsiadował z COS-OPO.

W tych zmaganiach naszej drużynie udało się zdobyć zdecydowanie więcej medali, choć były one wszystkie w kolorze brązowym.

Nasi medaliści, to:

 • w kategorii M-16 - Jacek Ertel
 • w kategorii M-21- Piotr Drozda
 • w kategorii M-35 - Radosław Ertel
 • w kategorii OPEN - Anna Gałecka-Drozda wraz z Łucją Drozda

Wszystkim  zawodnikom gratulujemy udanych startów i życzymy sukcesów w przyszłości.bnobno

SZKOLENIE SŁUŻBY LEŚNEJ Z SZACUNKÓW BRAKARSKICH I MANIPULACJI DREWNA


W dniu 15 maja br w Ośrodku Naukowo-Edukacyjnym DWÓR USTRONIE odbyła się narada gospodarcza dla pracowników Nadleśnictwa Doświadczalnego w Siemianicach. Po części kameralnej odbyło się krótkie szkolenie z zakresu szacunków brakarskich i norm na drewno wielkowymiarowe iglaste. Zajęcia te, prowadził Pan Justyn Zaradniak- brakarz w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Dodatkowym punktem programu były ćwiczenia w terenie, gdzie można było zweryfikować prognozy co do jakości drewna rosnącego na pniu  z rzeczywistym obrazem dłużycy już po ścięciu.  Stało się to  możliwym ponieważ na powierzchni czekali pilarze, którzy wyznaczone wcześniej drzewa od razu ścinali. Celem, szkolenia było podwyższenie kompetencji naszej miejscowej służby leśnej w zakresie prognozowania, a następnie pomiaru i manipulowania surowca drzewnego. Wszystko po to aby zoptymalizować przychody jakie uzyskuje nasze nadleśnictwo z pozyskania drewna.


sb

sb1SEMINARIUM - BHP PRZY ORGANIZACJI STANOWISKA PRACY PODCZAS POZYSKANIA DREWNA


Po raz kolejny służba leśna LZD Siemianice oraz pracownicy współpracujących z nim Zakładów Usług Leśnych wzięli udział w seminarium poświęconemu tematyce BHP przy przygotowywaniu stanowiska pracy podczas pozyskaniu drewna.

Tegoroczne spotkanie odbyło się w dniu 09 maja i miało miejsce w Ośrodku Edukacyjno Naukowym „Dwór Ustronie”.

Zebrani mieli możliwość odsłuchać słów wygłoszonych przez Dyrektora Iwo Gałeckiego oraz jego zastępcę Krzysztofa Durczaka. Obaj panowie witając zebranych  podkreślili jak wysoko cenią sobie te spotkania i jak ważna jest profilaktyka bezpiecznej organizacji pracy w leśnictwie.  Dodatkowo zaprezentowali program seminarium oraz sylwetki osób mających przygotowane wystąpienia i wykłady.

Miejscowy Inżynier Nadzoru- Krystyna Ruda-Ertel zrelacjonowała aktualną sytuację w LZD Siemianice i w kilku zdaniach przypomniała zebranym  jak ważne w całym procesie pracy leśnej jest planowanie i  przygotowanie bezpiecznego stanowiska pracy w ogóle, a w szczególności przy pozyskaniu drewna.

Przedstawiciel ostrowskiego oddziału PIP- Adam Kulawiecki przedstawił aktualne dane dotyczące wypadków  przy pracy w lesie na terenie Wielkopolski oraz zaprezentował programy profilaktyczne opracowane i pilotowane przez Państwowa Inspekcje Pracy.

Najdłuższym wystąpieniem okazał się bardzo ciekawy wykład profesora Romana Wojtkowiaka z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Pan profesor  przedstawił w nim  ekonomiczne, ekologiczne i ergonomiczne aspekty stosowania bioolei  przy używaniu pilarek spalinowych. Dodatkowo przedstawiciel firmy PPH „ADW” z Wyr - Krzysztof Michalski umożliwił zapoznanie się z  własnym wyrobem – olejem biodegradowalnym BIO FOEST OIL. Produkt  polecany jest przez Katedrę Techniki Leśnej UP w Poznaniu.

W seminarium wzięło udział 52 uczestników.


bhp_1bhp_2bhp_3

XVII Mistrzostwa Leśników RDLP Poznań w tenisie stołowym


W dniu 25 lutego 2017 roku w Nadleśnictwie Karczma Borowa odbyły się XVII Mistrzostwa Leśników RDLP Poznań w tenisie stołowym. Tym razem LZD Siemianice wystawił dwie drużyny. W skład pierwszej drużyny (Siemianice I) wchodziły następujące osoby: Adam Matys, Krzysztof Ogorzelski oraz Adrian Poprawa. W skład drugiej drużyny (Siemianice II) wchodził nasz już emerytowany pracownik Jerzy Grzesiak. W klasyfikacji indywidualnej nasi koledzy zajęli odpowiednio następujące miejsca: 4, 10, 12 oraz kolega Jurek wraz z innymi siedmioma uczestnikami 17 miejsce. W klasyfikacji drużynowej drużyna Siemianice I po ofiarnej walce zajęłą III miejsce, a Siemianice II 17. Koledze Adrianowi Poprawa życzymy rychłego powrotu do zdrowia.

OŚRODEK NAUKOWO-EDUKACYJNY "DWÓR MYŚLIWSKI USTRONIE"


                                  ZOSTAŁ NAGRODZONY


        PRZEZ ZARZĄD WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO
dyplom
W dniu 07-12-2016 r  w IBB Andersia Hotel w Poznaniu odbyła się uroczysta gala podsumowująca XVII edycję Konkursu pn. "Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich".

Kapituła Konkursu, któremu przewodził Marszałek Województwa Wielkopolskiego - Marek Woźniak oraz Przewodnicząca, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego - Marzena Wodzińska przydzieliła nagrodę projektowi pt. " Dwór Myśliwski Ustronie kulturową perłą południowej Wielkopolski". Wniosek złożył w imieniu Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach Urząd Gminy w Łęce Opatowskiej.  Nagrodę odbierali przedstawiciele miejscowego Samorządu w osobach wójta Adama Kopisa i Kierowniczki Referatu Inwestycji Agnieszki Biniek oraz LZD Siemianice w osobie Inżyniera Nadzoru Krystyny Ruda-Ertel. Uroczystości towarzyszyła urokliwa oprawa artystyczna.

Jest, to już drugie takie wyróżnienie dla naszego Zakładu w trwającym blisko od dwudziestu lat  Konkursie.


gala1nagroda2
By nauka poszła w las


szkolenie


W dniach 6 i 7 października 2016r na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach zostało przeprowadzone szkolenie dla leśniczych, inżynierów nadzoru i specjalistów ds. zagospodarowania lasu z terenu Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Rychtalskie" Dotyczyło ono hodowli lasu, a w szczególności podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w młodych jego fazach rozwojowych . Jako bazę do zajęć terenowych wykorzystano kompleks doświadczalnych powierzchni hodowlanych w Morawinie koło Biadaszek oraz powierzchni badawczych w LD Laski. To tam można było zobaczyć min.  efekty blisko pięćdziesięcioletnich już placówek prof. Szamańskiego oraz czterdziestoletnich podsadzeń produkcyjnych. Przewodnikami byli pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w osobach dr inż. Jana Ceitla oraz dr inż. Roberta Korzeniewicza. Wyjątkowo niesprzyjająca pogoda w postaci uciążliwego deszczu nie przeszkodziła w realizacji zaplanowanego programu zajęć terenowych i po raz kolejny udowodniła, że dla leśnika jest tylko pogoda dobra, lub bardzo dobra. Drugiego dnia te same autorytety nauki leśnej wygłosiły w sali konferencyjnej cykl wykładów mających na celu podsumowanie ćwiczeń z dnia poprzedniego, a ponadto przypomnienie i poszerzenie wszystkim zgromadzonym najważniejszych wiadomości dotyczących pielęgnacji i hodowli lasu.

Dodatkowym celem osiągniętym przez zgromadzonych było poznanie się nawzajem załóg z nadleśnictwa Antonin, Syców i LZD Siemianice. Łącznie w szkoleniu wzięło udział blisko 70 osób.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
Deszczowa Pyra Fest


17 września w Ustroniu odbył się festyn ku czci niczego innego jak wielkopolskiej PYRY, czyli w pozostałej części naszego kraju znanego i  popularnego ziemniaka. Na przybyłych gości czekało wiele potraw przygotowanych z tego zdrowego warzywa. Degustację umilała kapela miejscowych grajków oraz  DJ.  Wielkie zainteresowanie pośród zgromadzonych wzbudził występ taneczny seniorów z Opatowa. Najmłodsi mogli wypróbować swoją sprawność rzucając kartofelki do kosza.  Mimo deszczowej aury miłośnicy pyr i biesiadowania bawili się w Ustroniu do późnych godzin wieczornych. 

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej20 lat Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Rychtalskie"


20, okrągły jubileusz istnienia LKP "lasy Rychtalskie" stał się głównym powodem zwołania Rady Naukowo-Społecznej. Miało to miejsce w dniu 15 września br, w Ośrodku Naukowo-Edukacyjnym "Dwór Myśliwski" w Ustroniu. 

Na specjalne zaproszenie zredagowane przez RDLP Poznań i Przewodniczącego Rady zareagowali nie tylko jej członkowie, ale także przedstawiciele miejscowych samorządów. 

Spotkanie stało się wspaniałą okazją do odnowienia starych znajomości, podsumowania dwudziestu lat funkcjonowania "Lasów Rychtalskich", pochwalenia się dotychczasowymi osiągnięciami oraz wspólnego określenia przyszłych kierunków dla wszystkich jednostek składowych tej ciekawej i unikatowej struktury mającej na celu promowanie proekologicznego i wielofunkcyjnego leśnictwa.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: 

rada      Do pobrania folder z okazji 20 lat LKP "Lasy Rychtalskie"
Konferencja dla Zuli - Ustronie 25 czerwca 2016 r 

A


W dniu 25 czerwca br na terenie Dworu Myśliwskiego Ustronie oraz w lesie Leśnictwa Doświadczalnego Dobrygość odbyła się Konferencja dla ZUL-i .

Spotkanie zostało zorganizowana przez GAZETĘ LEŚNĄ we współpracy z LZD Siemianice. Patronat internetowy objął portal  FIRMYLESNE.pl.

Zapraszamy na szerszą relację jaka ukazała się na łamach Gazety Leśnej

oraz 

na portalu FIRMYLESNE.PL

a także do obejrzenia galerii zdjęć z imprezy- USTRONIE 2016 

 


Spotkanie Leśnych Zakładów Doświadczalnych w Krtinach (Czechy)


W dniach 20-22.06.2016 r delegacja pracowników naszego Zakładu wzięła udział w organizowanym już corocznie spotkaniu  pracowników takich jednostek jak Leśne Zakłady Doświadczalne. Od wielu już lat w leśnicy z  Polski, Czech i Słowacji odwiedzają kolejno jeden z siedmiu istniejących w tych krajach. Tegorocznym gospodarzem był Školní lesní podnik Masarykův les z Krtin w Czechach . Jest, to placówka terenowa Uniwersytetu  Mendla w Brnie. Uczestnicy spotkania mogli nie tylko wymienić się z kolegami i koleżankami po fachu doświadczeniami, ale także zwiedzić budynki Uniwersytetu, zapoznać się z jego specyfiką i profilem działania. Wielkie wrażenie na wszystkich wywarły laboratoria na Wydziałach Rolnym ( Kierunek Rybactwa i Hydrobiologii )oraz Technologii Żywienia. Na Wydziale Leśnym podziw wzbudziło bogactwo gablot tematycznych wzdłuż korytarzy w każdej katedrze. Można było tam poczuć nie tylko ducha wiedzy, ale i dostrzec sięgającą już prawie stu lat tradycję nauczania nauk leśnych w tym ośrodku naukowym. Wspaniałą perełką Uczelni , a zarazem i miasta Brna okazał się ogród  dendrologiczny, który w sposób niezmiernie malowniczy przenosi wszystkich gości ze zurbanizowanej aglomeracji w realia bajecznej scenerii  natury.

Podczas każdego ze spotkań zespoły poszczególnych Zakładów musza stoczyć ze sobą pojedynek, który zazwyczaj ma wymiar sportowy. W tym roku zmagania polegały na  wyciągnięciu z wiadra jak największej ilości wody posługując się szklaną pipetą ze zbiorniczkiem u góry. Do zasysania cieczy zawodnicy musieli używać tylko i wyłącznie własnych płuc. Drużyna LZD Siemianice w czterech podejściach, tj. po dwie próby dla każdego z dwóch zawodników " zaciągnęła" największą ilość, dzięki czemu zapełniła wodą prawie całe wiadro, a dzięki temu  zdobyła wspaniały puchar. Ponieważ jest on  przechodni będziemy mogli cieszyć się nim zaledwie rok, ponieważ w przyszłym będzie  trzeba stoczyć o niego kolejny bój. A nie będzie to łatwe ponieważ, to LZD Siemianice ma w zaszczycie zorganizowanie kolejnego spotkania. ABCDEF

Seminarium szkoleniowe:


NOWE METODY BUDOWY DRÓG LEŚNYCH I ODBIORÓW ROBÓT DROGOWYCH.


W dniu 16-06-2016r  w Ustroniu odbyło się seminarium szkoleniowe pt. "Nowe metody budowy dróg leśnych i odbiorów robót drogowych. "

Organizatorami tego spotkania była Katedra Inżynierii Leśnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Leśny Zakład Doświadczalny Siemianice.

Bardzo duże zainteresowanie ze strony adresatów jakimi byli pracowniczy PGL Lasy Państwowe mile zaskoczyło  gospodarzy i upewniło, ze tematyka drogowa jest bardzo ważnym wątkiem w aktualnym leśnictwie.

Na seminarium udało się  zaprosić przedstawicieli firm produkujących najnowocześniejsze materiały służące do wzmocnień podbudów drogowych oraz innych budowli inżynieryjnych w leśnictwie. Swoją ofertę przedstawiły również firmy handlujące materiałami i sprzętem wykorzystywanym przy sprawdzaniu jakości używanego materiału w drogownictwie , w pomiarach powykonawczych oraz w ekspertyzach wstępnych.

Każdy z uczestników seminarium mógł naocznie zobaczyć jak działają sprzęty prezentowane przez firmę MERAZET z Poznania oraz przyjrzeć się jak w praktyce zastosowano przy przebudowie drogi georuszt dwukierunkowy oraz grodzicie  winylowe dostarczone przez firmę PIETRUCHA z Błaszek.

Krótki odcinek 130 mb drogi leśnej w LD Wielisławice został zmodernizowany w ramach projektu naukowego realizowanego na terenie naszego Zakładu.

Podczas trwania spotkania wielokrotnie leśnicy mogli skonfrontować swoje doświadczania ze środowiskiem akademickim i uzyskać odpowiedzi na wiele związanych z tą tematyką pytań .

W seminarium łącznie wzięło udział przeszło osiemdziesiąt osób, które przyjechały z terenów całej Polski.aBCDEFGH


Wyjazd techniczny 2016W dniach od 06.06 do 10.06. 2016 r pracownicy Służby Leśnej w LZD Siemianice uczestniczyli w wyjeździe technicznym do Nadleśnictwa Bogdaniec. W drodze" do" i w drodze"z" odwiedzili dodatkowo wiele ciekawych miejsc w tym Park  Mużakowski, Berlin i Park Narodowy Ujście Warty. Wielkie serce i ogromna gościnność leśników z Nadleśnictwa Bogdaniec na długo pozostanie w naszej pamięci, a przed nasze oczy będą wracały obrazy udanych odnowień nasturalnych dęba i buka.


ABCDEGH

Milickim lasem z mapą i kompasem


bno

Tradycyjnie już drużyna naszego Zakładu w bardzo silnym składzie, bo liczącym , aż  8 zawodników wzięła udział w tegorocznych XVII Mistrzostwach Polski Leśników w BnO, które odbywały sie na terenie Technikum Leśnego  i Nadleśnictwa Milicz. .

Po dwudniowych zmaganiach  20 i 21 maja br, bardzo ciekawymi trasami, wszyscy uczestnicy mieli wiele powodów do satysfakcji. Pośród nas znalazło sie dwóch Mistrzów Polski w swojej Kategorii, tj. Barbara Chwołka w Kat. K-50 oraz Jacek Ertel w Kat. M-12.

Za rok wybieramy się do Spały.


bnoMieliśmy Gości


W dniach 21-22.04.2016 mieliśmy przyjemność gościć w Dworze Myśliwskim Ustronie przedstawicieli Wydziału Technologii Drewna na wyjazdowej Radzie Wydziału.

Staraliśmy się chwile wolne od obrad zapełnić atrakcjami. Goście odwiedzili Doświadczalne Gospodarstwo Szkółkarskie Dobrygość, wybrane powierzchnie doświadczalne, naszą siedzibę oraz zapoznali się z edukacją przyrodniczą w Izbie Leśnej.Dzień Ziemi 2016Dzień Ziemi (ang. Earth Day), znany też jako Światowy Dzień Ziemi - to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych. Wszyscy zaangażowani w organizację tego Dnia pragną  uświadomić politykom i obywatelom jak kruchy jest ekosystem  naszej planety. Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia letniego, co daje okazję do wykorzystania sprzyjającej aury, która ma ułatwić zorganizowanie udanych  wypraw na łono natury.

Dzień Ziemi podejmowany był w różnych krajach, lecz stał się naprawdę globalny w 1990 roku, mobilizując 200 milionów ludzi w 141 państwach i otwierając drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. W 2000 roku głównym tematem stały się zmiany klimatyczne, organizatorzy Dnia Ziemi walczyli o uznanie wagi problemu i zaprzestanie jego negowania przez polityków, domagali się natychmiastowego ograniczenia emisji CO2 i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii.

W tym roku na całym Świcie będziemy go obchodzić 22 kwietnia, a hasłem przewodnim będą słowa :


"Palący Temat- Niska Emisja"


Na terenie LZD Siemianice w terminach bliskich Dnia Ziemi nasi leśniczowie przy pomocy dzieci i młodzieży z okolicznych szkół postanowili uporządkować choć w małej części  zanieczyszczane przez ludzi lasy. Za swoje zaangażowanie i wysiłek dzieci zostały obdarowane młodymi sadzonkami drzew i krzewów, które posadzą przy swoich Szkołach. Niech wszystkie roślinki przyjmą się i wyrosną w przyszłości na dorodne "emitery " tlenu i "wyłapywacze" CO2.
Leśnicy, szczególnie mocno dziękują uczniom z Zespołu Szkól nr 2 w Wieruszowie.

śmieci

Pamiętaj, żeby zabierać z lasu wszystko, to co do niego przyniosłeś!!!

Las nie jest ŚMIETNIKIEM !!!
Praktyki studenckie z Hodowli Lasu w LZD Siemianice


W dniach od 30 marca do 10 kwietnia na terenie LZD Siemianice obyły się praktyki z Hodowli Lasu dla studentów II roku Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przyjechały 3 grupy liczące każda ponad 40 studentów. Praktyki miały miejsce na terenie Leśnictwa Doświadczalnego Dobrygość.

Inwentaryzacja bociana w powiecie kępińskimuczestnicy spotkania

                                                                                                                                                                                         fot. P. Leśniarek


Nasz Zakład oraz jego pracownicy zaangażowali się w program stałego monitoringu gniazd bocianich w powiecie kępińskim, który realizowany jest pod przewodnictwem Południowowielkopolskiej Grupy OTOP.  20 marca  br. zespół roboczy spotkał się w Ustroniu aby ustalić szczegóły działania.

Poniżej zamieszczamy link do relacji z tego wydarzenia.

spotkanie 20-03-2016

Liczyliśmy zwierzynę


W dniu 29 lutego br. na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego Siemianice odbyła się inwentaryzacja zwierzyny łownej. Przedsięwzięcie było wspólną inicjatywą naszego Zakładu i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, która to jednocześnie  z liczeniem zwierzyny przeprowadziła w naszym ośrodku "Dwór Myśliwski w Ustroniu"  naradę dla swoich specjalistów i leśniczych ds. łowieckich.

Inwentaryzację przeprowadzono metodą pędzeń próbnych. Na naszych terenach, które leżą w województwie wielkopolskim wytypowano losowo 4 powierzchnie od 80 do 120 ha każda, co stanowi przeszło 5% powierzchni całego nadleśnictwa.  Spisu z natury dokonali obserwatorzy stali i ruchomi. Łącznie około 70 osób. Grupę obserwatorów stałych tworzyli pracownicy RDLP w Poznaniu oraz gospodarze, a ruchomych myśliwi  z ościennych kół łowieckich, pracownicy naszego zakładu i współpracujących z nami zakładów usług leśnych, ochotnicy i wolontariusze. Podczas obserwacji zauważono min. jelenie, sarny, dziki i lisy. Sporadycznie pojawiały się nielicznie zające i bażanty. Pogoda podczas inwentaryzacji  nie rozpieszczała i przy typowej, zimowej aurze, uczestników rozgrzewać musiał dobry humor. Wielu biorących udział w  obserwacji dokumentowało liczenie zwierzyny fotografując ludzi, las i zwierzynę.inwent1inwent2inwent3INWENT6inwent4INWENT5XVI Mistrzostwa Leśników RDLP Poznań w tenisie stołowymW dniu 26 marca 2016 roku w Nadleśnictwie Kościan odbyły się XVI Mistrzostwa Leśników RDLP Poznań w tenisie stołowym. Nasza drużyna w składzie Adam Matys, Krzysztof Ogorzelski oraz Adrian Poprawa w klasyfikacji drużynowej zajęła III miejsce (I zdjęcie - na trzecim miejscu stoją Adam Matys, a za nim Krzysztof Ogorzelski, dalej na prawo Adrian Poprawa i jego syn Filip, Jerzy Grzesiak) . W klasyfikacji indywidualnej Adam Matys zajął IV miejsce ( II zdjęcie). Zawody odbyły się w miłej i serdecznej atmosferze.


III miejsce


4 miejsce Adama Matysa


Zdjęcia prezentowane za zgodą Adama Moskala.


Dwa złote i jeden srebrny Certyfikat Zielonego Punktu KontrolnegoSTAŁO SIĘ !!!!!!!!!!

Po blisko półrocznej przygodzie jaką rozpoczęliśmy z realizowaniem projektu "SILVA-AZYMUT SIEMIANICE", kapituła Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Biegu na Orientację Leśników postanowiła przyznać nam pierwsze certyfikaty.

Potwierdzają one fakt, że nasze trasy w pełni spełniają kryteria koncepcji udostępniania lasów jakim jest ZIELONY PUNKT KONTROLNY.

Dwie z naszych tras, tj. Ustronie część zachodnia i Ustronie część północna otrzymały CERTYFIKAT ZŁOTY, a trasa Ustronie część wschodnia CERTYFIKAT SREBRNY.


Zapraszamy do podjęcia przygody z lasem, mapą i kompasem.certyfikat4


certyfikat1certyfikat3certyfikat2

Pożegnanie emerytów


W długiej, bo sięgającej już przeszło 60 lat historii Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach niezmiernie trudno jest doliczyć sie wszystkich pracowników, którzy przez ten okres byli w nim zatrudnieni. Wielu z tych, którzy ten Zakład współtworzyli jest już nie obecna w gronie osób żyjących, wielu z nich cieszy się zasłużoną emeryturą. Liczna jest również grupa osób dla których praca w tej jednostce była tylko jednym z kolejnych etapów własnej drogi zawodowej. I mimo, że wartość personalna stała się tak trudna do wyliczenia w postaci wartości matematycznej, to jednak nie ulega najmniejszej wątpliwości, że, każdy zatrudniony tutaj pozostawił po sobie cząstkę samego siebie.

Te elementy stworzyły i tworzą nadal historię i tradycję godną poważania i szacunku, historię jednostki, która wkracza w "ustawowy" wiek emerytalny.

16 września 2015 r w Dworze Myśliwskim w Ustroniu pożegnaliśmy czterech naszych pracowników, którzy przeszli na emeryturę. Łącznie, nasi Panowie przepracowali w Siemianicach 146 lat. Najdłużej, bo aż 47 lat na stanowisku podleśniczego pracował Pan Marian Żymełka. 42 letnim okresem zatrudnienia u nas może pochwalić się Pan Józef Appel, który przez szereg ostatnich lat prowadził w Zakładzie magazyny. Nieco krócej, bo 40 lat na wielu stanowiskach, a ostatnio Kierownika Bazy Transportowej i Specjalisty d/s BHP pracował Pan Szczepan Kijak. 17 lat, które obiektywnie patrząc nie są niskim wynikiem, ale przy stażu kolegów mogą wydać się skromnymi, przepracował Pan Zdzisław Wabnic, który głównie dbał  o ciepło w pałacu i piękny widok otaczającego go parku.

Na pożegnaniu zgromadziła sie cała obecna załoga LZD Siemianice. W kierunku emerytów Dyrektor- Iwo Gałecki oraz Nadleśniczy- Krzysztof Durczak skierowali wiele miłych słów wdzięczności i życzliwości, wyrażając tym samym myśli wszystkich obecnych . Każdy z żegnanych został obdarowany kwiatami i bonem upominkowym.

Wszystkim Panom życzymy jeszcze raz dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności na emeryturze.


Emeryci


Seminarium BHPJuż po raz piąty Leśny Zakład Doświadczalny Siemianice był organizatorem seminarium poświęconemu problematyce bezpieczeństwa i higieny pracy w leśnictwie. W dniu 02-10-2015 r w Dworze Myśliwskim w Ustroniu zebrało sie 50 osób- kadra techniczna i  pracownicy bazy transportowej LZD Siemianice oraz przedstawiciele miejscowych zakładów usług leśnych. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania było przypomnienie i zapoznanie się z najważniejszymi aspektami  bezpiecznych technik stosowanych podczas prac leśnych, szczególnie związanych ze ścinką i wyróbką drzew.

Zebrani po oficjalnym przywitaniu przez miejscowego nadleśniczego- Krzysztofa Durczaka i Dyrektora LZD Siemianice- Iwa Gałeckiego wysłuchali prezentacji Starszego Inspektora z ostrowskiego oddziału PIP- Marka Musielaka, który zaprezentował wyniki ostatnich kontroli w lasach całej Polski i na terenie Wielkopolski.  Inżynier Nadzoru – Krystyna Ruda-Ertel przedstawiła  obecną sytuację w lasach  LZD Siemianice. Następnie wyświetlono najnowszy film instruktażowy dotyczący bezpiecznej ścinki i wyrzynki drzew w lesie.  Słowo wstępne do projekcji wygłosił Maciej Piotrowski, który w ramach sąsiedzkiej współpracy przyjechał do Ustronia z Nadleśnictwa Syców, gdzie zajmuje sie min. sprawami BHP. Ostatnim elementem części kameralnej seminarium była prezentacja przez Marka Musielaka wybranych wypadków jakie miały  miejsce ostatnimi laty  na terenie lasów całej Polski.

Część terenową, która polegała na ścięciu drzew przez przedstawicieli zespołów pracujących w poszczególnych leśnictwach  LZD Siemianice poprowadził Instruktor ścinki drzew - Maciej Piotrowski.  Po ścięciu każdego kolejnego drzewa obecni podchodzili do powstałego pniaka i mogli razem z instruktorem omówić proces ścinki  i ocenić jakość wykonanej pracy. Wszyscy pilarze, którzy przystąpili do czynnego udziału w zajęciach terenowych z powierzonymi im zadaniami poradzili sobie bardzo dobrze. 

Po części terenowej wszyscy udali się na ognisko w ustrońskim Biesiadniku, gdzie zakończono seminarium, rozdając uczestnikom zaświadczenia i gdzie przy wspólnych stołach z żurkiem i kiełbaską wymieniano ze sobą ostatnie uwagi i spostrzeżenia.              


Link do galerii fotek z tego spotkania. 

XVI Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na OrientacjęW dniach 29-30 maja bieżącego roku na terenie Nadleśnictwa Tułowice oraz Zespołu Szkół w Tułowicach zostały przeprowadzone XVI Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację. W imprezie łącznie wzięło udział przeszło 250 uczestników, na  których składali sie  leśnicy z całej Polski oraz członkowie ich najbliższych rodzin. Pośród nich znalazła sie dziesięcioosobowa reprezentacja Naszego Zakładu.

W dwóch następujących dzień po dniu biegach wszyscy zawodnicy stoczyli zaciętą walkę z dystansem, naturalnymi przeszkodami w postaci pokrzyw, rowów, bagien, pagórków itp. oraz z samym sobą. Niektórym z nas udało się uporać z tym wyzwaniem na tyle dobrze, że uplasowali sie na pozycjach medalowych.

Pierwszego dnia podczas biegu sprinterskiego po parku w Tułowicach na pierwszym stopniu podium stanęła Krystyna Ruda-Ertel, która zwyciężyła w kategorii weteranek. Jednak prawdziwy worek z medalami rozwiązał sie dla naszej drużyny w drugim dniu zawodów podczas biegu mistrzowskiego, kiedy to kolejno na podium stanęli:

- Barbara Chwołka jako mistrzyni w kategorii K-50

- Krystyna Ruda-Ertel jako vice mistrzyni w kategorii K-45

- Jacek Ertel jako zdobywca drugiego miejsca w kategorii M-12

- Grzegorz Kupczak jako zdobywca trzeciego miejsca w kategorii M-21.

Dodatkowym wyróżnieniem okazało się  za uzyskanie bardzo dobrego wyniku, powołanie Barbary Chwołka i Grzegorza Kupczaka do składu Honorowej Reprezentacji Polskich Leśników na Mistrzostwa Europy, które odbędą sie w tym roku w dniach od 10 do 15 sierpnia na Węgrzech w okolicach miasta Pecz.

Za naszych reprezentantów będziemy mocno trzymać kciuki i życzymy im połamania igieł w kompasach.


Zdobywca trzeciego miejsca - Grzegorz Kupczak (LZD Siemianice)

01-06-2015 Dzień Dziecka w Dworze Myśliwskim Ustronie

LZD Siemianice gościło dzieci ze Szkoły Podstawowej w Siemianicach
12-05-2015 Wizyta niemieckich leśników z BDF

XV Mistrzostwa Leśników RDLP Poznań w tenisie stołowym


Dnia 24-02-2015 w Nadleśnictwie Pniewy odbyły się XV Mistrzostwa Leśników RDLP Poznań w tenisie stołowym. Nasza drużyna w składzie: Adam Matys, Adrian Poprawa, Krzysztof Ogorzelski zajęła IV miejsce. W klasyfikacji indywidualnej nasi zawodnicy zajęli odpowiednio: 5, 13 oraz 14 miejsce. Kliknij tutaj, to wyświetli się dyplom z mistrzostw.OGŁOSZENIE

o wyłożeniu do publicznej wiadomości

projektu „Planu Urządzenia Lasu”              UP w Poznaniu Leśny Zakład Doświadczalny w Siemianicach zawiadamia,    

iż w dniach 03-02-2014 roku do 28-02-2014 roku w siedzibie LZD zostanie wyłożony do publicznej wiadomości projekt „Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Doświadczalnego Siemianice na lata 2014-2023” opracowany wg stanu na 01.01.2014 r.

              Wyłożenie dokumentacji do konsultacji społecznych ma na celu zapewnienie udziału lokalnej społeczności w przedsięwzięciach z zakresu ochrony środowiska, zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. nr 199, poz. 1227) oraz treścią wytycznych zawartych w Instrukcji Urządzania Lasu z 2011 roku.

              W czasie trwania wyłożenia zainteresowane osoby i podmioty mają możliwość składania w formie pisemnej uwag i wniosków do opracowania.

Wystąpienia w powyższej sprawie prosimy przesłać w terminie do 28.02.2014 roku na adres:

Leśny Zakład Doświadczalny Siemianice

ul. Kasztanowa 1/1, Siemianice

63-645 Łęka Opatowska

Uwagi i wnioski zostaną rozpatrzone przez Dyrektora Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach w terminie 14 dni, licząc od daty zakończenia wyłożenia.

Dokumenty w formie elektronicznej są do wglądu w siedzibie LZD Siemianice.


                                                                                              Dyrektor LZD Siemianice

                                                                                              mgr inż. Iwo Gałecki

 
Zaproszenie na posiedzenie NTG dla Nadleśnictwa Doświadczalnego Siemianice


Poznań, dnia 5 grudnia 2013r.


W związku ze stosownym harmonogramem postępu prac urządzeniowych w nadleśnictwie zwołuję, w oparciu o przepisy Instrukcji Urządzania Lasu wprowadzonej Zarządzeniem Nr 55 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 21 listopada 2011r. w sprawie Instrukcji Urządzania Lasu, posiedzenie Narady Techniczno-Gospodarczej (NTG) dla Nadleśnictwa Doświadczalnego Siemianice.

Posiedzenie Komisji odbędzie się dnia: 20.12.2013r.

Rozpoczęcie obrad: godz. 10.00.

Miejsce obrad: Dwór Myśliwski Ustronie.


Ramowy program przebiegu obrad NTG

Część 1 - pt.: „Analiza gospodarki przeszłej":

 • referat Nadleśniczego,
 • koreferat Kierownika drużyny BULiGL,
 • końcowa ocena kierownika Katedry Urządzania Lasu UP w Poznaniu,

 Część 2 - pt.: „Projekt Planu Urządzenia Lasu":

 • referat Kierownika drużyny BULiGL,
 • koreferat Nadleśniczego,

Część 3 - pt.: „Program Ochrony Przyrody oraz Prognoza Oddziaływania na Środowisko":

 • referat Kierownika drużyny BULiGL (Program Ochrony Przyrody i Prognoza Oddziaływania na Środowisko);
 • koreferat Nadleśniczego.


Referaty zostaną rozesłane członkom Komisji drogą elektroniczną, natomiast koreferaty zostaną zaprezentowane na NTG.


Przypominam, że zadaniem NTG jest:

 • dokonanie przez kierownika Katedry Urządzania Lasu UP w Poznaniu końcowej oceny i przeprowadzenie analizy gospodarki przeszłej na podstawie referatu nadleśniczego oraz koreferatu Kierownika drużyny BULiGL,
 • sformułowanie projektu Planu Urządzenia Lasu wraz z Programem Ochrony Przyrody na podstawie referatu Kierownika drużyny BULiGL i koreferatu nadleśniczego,
 • akceptacja Prognozy Oddziaływania na Środowisko na podstawie referatu wykonawcy projektu PUL i koreferatu Nadleśniczego.


Z ustaleń Narady Techniczno-Gospodarczej wykonawca projektu PUL będzie sporządzony protokół, zatwierdzany przez Przewodniczącego narady.Z poważaniem


dr hab. Roman Jaszczak, prof. nadzw.

Przewodniczący NTGSeminarium poświęcone problematyce bezpieczeństwa i higieny pracy w leśnictwie w 2013


W dniu 04-10-2013 r w Dworze Myśliwskim w Ustroniu odbyło się seminarium poświęcone problematyce bezpieczeństwa i higieny pracy w leśnictwie. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania było przypomnienie i zapoznanie się z nowymi praktykami stosowanymi podczas udzielania pierwszej pomocy w wypadkach jakie mogą zdarzyć się w lesie.

Uczestnikami seminarium była kadra techniczna LZD Siemianice oraz przedstawiciele miejscowych zakładów usług leśnych. Zebrani po oficjalnym przywitaniu przez miejscowego nadleśniczego- Krzysztofa Durczaka wysłuchali prezentacji Starszego Inspektora z ostrowskiego oddziału PIP- Adama Kulawieckiego, który zaprezentował wyniki ostatnich kontroli w lesie na terenie którym się zajmuje. Miejscowi, w osobach Inżyniera Nadzoru – Krystyny Ruda-Ertel i Specjalisty BHP – Szczepana Kijaka, zreferowali obecną sytuację w lasach LZD Siemianice. Po ich krótkich wystąpieniach Starszy Specjalista Andrzej Zalewski z PIP w Ostrowie Wlkp. omówił najnowsze trendy w ratownictwie przedmedycznym i przypomniał podstawy i schematy działania w przypadkach zdarzeń losowych, w których mamy do czynienia z osobami potrzebującymi pomocy.

Po części kameralnej wszyscy obecni mogli praktycznie zgłębić tajniki podstawowych technik ratowniczych. Bogaty zestaw rekwizytów symulujących różne rany, jakie dostarczył prowadzący Andrzej Zalewski pomagały zgromadzonym rozwinąć swoją wyobraźnię i wczuć sie w rolę zarówno poszkodowanego jaki i udzielającego pomocy. W seminarium wzięło udział 55 osób.Zdjęcia z seminarium


Autorem zdjęć jest Radosław Ertel

XIII Mistrzostwa Leśników RDLP Poznań w tenisie stołowym


W dniu 9 marca 2013 roku na terenie Nadleśnictwa Jarocin odbyły się XIII Mistrzostwa Leśników RDLP Poznań w tenisie stołowym pod Patronem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu - Piotra Grygiera.

W zawodach brało udział 13 drużyn trzyosobowych.

LZD Siemianice reprezentowali Adam Matys, Radosław Ertel oraz Jerzy Grzesiak. W klasyfikacji indywidualnej Adam Matys zajął II miejsce, natomiast w klasyfikacji drużynowej LZD Siemianice zajął  IV miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Wręczenie nagród


Autorem fotografii jest Jakub Wojdecki

Doroczne polowanie Wydziału Leśnego w Siemianicach


W dniach 11-12 grudnia br. w leśnych ostępach OHZ Siemianice odbyło się głęboko ugruntowane w tradycji Zakładu polowanie pracowników Wydziału Leśnego oraz zaproszonych gości. W przepięknej zimowej scenerii na zbiórce stawiło się 22 łowców, którzy pozyskali łącznie jedną łanię jelenia, byka daniela, trzynaście dzików oraz lisa. Królem polowania w pierwszym dniu został kol. Jarosław Szaban pozyskując jelenia łanię, zaś drugiego dnia kol. Wojciech Wesoły z jednym dzikiem. W załączeniu relacja fotograficzna, sporządzona przez kol. Piotra Łakomego.


Zdjęcia z polowania

Autorem fotografii jest Piotr Łakomy


Seminarium poświęcone problematyce
bezpieczeństwa i higieny pracy w leśnictwie


W dniu 02-10-2012 r w Bursie w Laskach oraz na terenie Leśnictwa Doświadczalnego Laski  odbyło się seminarium poświęcone problematyce bezpieczeństwa i higieny pracy w leśnictwie. Tematem przewodnim tego spotkania było pozyskiwanie drewna w drzewostanach z wiatrołomami i wywrotami. Dodatkowo omówiono najistotniejsze aspekty hodowlane i techniczne w zabiegach czyszczeń wczesnych i późnych.

Celem spotkania było przypomnienie wszystkim zebranym jak ważne jest zachowanie w codziennej pracy w lesie pełnej korelacji efektywności z zasadami bezpieczeństwa  oraz podstawowych wytycznych ergonomii gospodarki leśnej. Dodatkowym atutem tego przedsięwzięcia stał się jego termin, który zbiegł się niemal z dniem wejścia w życie nowej "Instrukcji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej."

Uczestniczyła w nim kadra techniczna LZD Siemianice oraz przedstawiciele miejscowych zakładów usług leśnych. Zebrani po oficjalnym przywitaniu przez miejscowego nadleśniczego- Krzysztofa Durczaka wysłuchali prezentacji Starszego Inspektora z ostrowskiego oddziału PIP- Adama Kulawieckiego oraz miejscowych Inżyniera Nadzoru – Krystyny Ruda-Ertel i Specjalisty BHP – Szczepana Kijaka.

Po części kameralnej wszyscy obecni udali się do pobliskiego lasu, w którym przeprowadzono ćwiczenia terenowe z pozyskania drewna i zabiegów pielęgnacyjnych w uprawach i młodnikach leśnych. W seminarium wzięły udział 63 osoby.


Zdjęcia z seminarium.

Autorem fotografii jest Radosław Ertel.

Audit nadzoru gospodarki leśnej za rok 2012


W dniach 23-24.07.2012 przeprowadzono w LZD Siemianice okresowy audit nadzoru gospodarki leśnej (Rainforest Alliance SmartWood Program - największy międzynarodowy program certyfikacji). Audit prowadziła firma NEPCon.sp. z o.o., ul. Czapińskiego 3/311, 30-048 Kraków, która na mocy umowy partnerskiej z Rainforest Alliance, która posiada akredytację FSC® (Forest Stewardship Council) jest oficjalnym przedstawicielem SmartWood.


Strona tytułowa raportu - PDF


Komisja Założeń Planu urządzenia lasu w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym Siemianice


Realizując zapisy ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227) Dyrektor Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach wraz z Kierownikiem Katedry Urządzania Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu informuje o przystąpieniu do sporządzenia projektu planu na lata 2014-2023 dla Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach, której celem jest sformułowanie "Założeń do planu urządzenia lasu" oraz zakresu projektowanych uzgodnień do prognozy oddziaływania tego planu na środowisko i na obszary natura 2000. Obrady odbędą się w dniu 9 marca 2012 roku o godz. 10:30 w Leśnym Ośrodku Naukowo Edukacyjnym w Laskach.


Referat nadleśniczego LZD Siemianice na KZP (pdf)


Protokół z posiedzenia Komisji Założeń Planu dla Nadleśnictwa Doświadczalnego Siemianice, która odbyła się w dniu 09.03.2012r. w celu wypracowania "Założeń do sporządzenia projektu planu urządzenia lasu" wraz z programem ochrony przyrody i prognozą oddziaływania planu na środowisko".


Huragan w Siemianicach


05-09-2011 r. fala burzowa z gradem i huraganem nawiedziła œśrodkowa Polskę w tym południowo-wschodnie powiaty województwa wielkopolskiego. W wyniku niezwykle potężnego żywiołu wiele domostw zostało dotkniętych kataklizmem związanym z zerwanymi dachami, pozrywanymi liniami energetycznymi, zalaniami, czy powalonymi drzewami. Jednym z najbardziej poszkodowanych
przez tę anomalię pogodową okazał się powiat kępiński w którym mieści się Leśny Zakład Doświadczalny Siemianice. Główna nawałnica tego huraganu, dokładnie o godz. 18:40 przeszła przez Leśnictwo Doświadczalne Laski.
Potężny wiatr wywrócił wg wstępnych szacunków ponad 1500 m3 drzew, co stanowi ok. 40% rocznego planu pozyskania na tym terenie. Ze względu na wysoki stopień trudności prac
związanych z uprzątaniem powierzchni po takim kataklizmie gospodarze przewidują, ze potrwają one bardzo długo. [zobacz zdjęci