„Ponieważ las jest najważniejszy”
W 2003 roku SmartWood przyznał Leśnemu Zakładowi Doświadczalnemu w Siemianicach certyfikat Dobrej Gospodarki Leśnej i Kontroli Pochodzenia Produktu FSC (Forest Stewardship Council). Pożądaną konsekwencją tego wyróżnienia stały się coroczne audity okresowe, a po 5 latach audit recertyfikacyjny gospodarki lesnej.
W lipcu 2006 roku grupa robocza FSC-Polska zaadaptowała do warunków Polski KRYTERIA WYZNACZANIA LASÓW O SZCZEGÓLNYCH WALORACH PRZYRODNICZYCH (HIGH CONSERVATION VALUE FORESTS) W POLSCE. Zgodnie z ich metodyką na terenie LZD Siemianice wyróżniono następujące kategorie:
- HCVF 1.1 – Obszary chronione, a w ich obrębie:
1.1.a) – lasy rezerwatowe – 12,63 ha
1.1.b) – lasy w strefach „ochrony krajobrazowej”- lasy których celem jest zachowanie wartości historycznej w warunkach racjonalnej gospodarki. – 3,21 ha
1.2. - Ostoje i stanowiska zagrożonych i ginących gatunków – 95,54 ha
- HCFV 3.2 – rzadkie i zagrożone w skali Europy ekosystemy leśne (ujęte w załączniku I Dyrektywy Siedliskowej), lecz w Polsce pospolitsze i występujące wielkoobszarowo. Do tej grupy postanowiono zaliczyć występujące na terenie Zakładu grądy i buczyny, których stan przyrodniczy siedliska leśnego określono na naturalny lub zbliżony do naturalnego. Łącznie zajmują one powierzchnię 1559,87 ha, z czego:
- Grądy w zespołach:
Galio silvatici Carpinetum corydaletosum - 15,33 ha
Galio silvatici Carpinetum halcetosum mollis - 967,59 ha
Galio silvatici Carpinetum lathyrethosum verni - 3,02 ha
Galio silvatici Carpinetum typicum - 283,29 ha
- Buczyny w zespołach:
Luzulo pilosae – Fagetum phegopteridetosum – 202,15 ha
Luzulo pilosae – Fagetum typicum - 88,49 ha
Proces wyróżnienia lasów o szczególnych walorach przyrodniczych na terenie LZD Siemianice został poddany konsultacji społecznej. Szczegółowa lista poszczególnych wydzieleń leśnych oraz ich rozmieszczenie na mapie dostępne jest w biurze nadleśnictwa.
Opr. K. Ruda-Ertel