Start Zielony Punkt Kontrolny

Kolejne certyfikaty Zielonego Punktu Kontrolnego dla LZD Siemianice

 

Miło nam poinformować, że przydzielono nam kolejne dwa certyfikaty na nowe trasy do BnO. Tym razem w Leśnictwie Doświadczalnym Laski.

Fundacja Sport i Przyroda- Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Biegu na Orientację Leśników w dniu 02 marca 2017r przyznał naszym trasom :

  • certyfikat srebrny dla trasy Laski Arboretum
  • certyfikat złoty dla trasy Laski Tartak  

Serdecznie zapraszamy do naszych lasów. To już prawie 12 kilometrów kwadratowych powierzchni leśnych do zgłębiania tajników orienteeringu.


certyfikatcertyfikatDwa złote i jeden srebrny Certyfikat Zielonego Punktu Kontrolnego


STAŁO SIĘ !!!!!!!!!!

Po bliski półrocznej przygodzie jaką rozpoczęliśmy z realizowaniem projektu "SILVA-AZYMUT SIEMIANICE", kapituła Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Biegu na Orientację Leśników postanowiła przyznać nam pierwsze certyfikaty.

Potwierdzają one fakt, że nasze trasy w pełni spełniają kryteria koncepcji udostępniania lasów jakim jest ZIELONY PUNKT KONTROLNY.

Dwie z naszych tras, tj. Ustronie część zachodnia i Ustronie część północna otrzymały CERTYFIKAT ZŁOTY, a trasa Ustronie część wschodnia CERTYFIKAT SREBRNY.


Zapraszamy do podjęcia przygody z lasem, mapą i kompasem.certyfikat4certyfikat1certyfikat3certyfikat2


Zielony Punkt Kontrolny Siemianice


Zielony Punkt Kontrolny, to opracowana przez polskich leśników koncepcja przystosowania ciekawych terenów do uprawiania orienteeringu.

W języku polskim sport ten nosi nazwę Biegu na Orientację (BnO).  Dyscyplina ta,  polega na jak najszybszym pokonaniu wyznaczonej w terenie trasy. Po drodze należy odnaleźć i potwierdzić tzw. Punkty Kontrolne (PK). O trasie przebiegu pomiędzy kolejnymi punktami decyduje sam zawodnik wybierając dla siebie najkorzystniejszy wariant. W tym względzie panuje tutaj całkowita dowolność. Źródłem informacji o terenie, trasie i rozmieszczeniu poszczególnych punktów kontrolnych jest specjalnie opracowana dla tej dyscypliny sportu mapa. Dowodem na to, że zawodnik odnalazł wszystkie punkty we właściwej kolejności jest karta startowa z prawidłowo odbitymi kodami, lub sygnał  elektroniczny przesłany z czytnika punktu do bazy. W tym sporcie wygrywa ten, który najszybciej upora sie z takim zadaniem. Mimo, że wykładnikiem na mecie jest czas przebiegu, to jednak bez spełnienia warunku odnalezienia wszystkich punktów w poprawnej kolejności traci on swoje znaczenie.


Leśny Zakład Doświadczalny Siemianice,  jako jednostka dysponująca ciekawymi terenami leśnymi już od wielu lat zajmuje sie propagowaniem tego sportu, uważając, że w sposób doskonały pozwala on na udostępnienie miejscowych lasów  lokalnej społeczności. W roku 2004 byliśmy gospodarzami VI Mistrzostw Polski Leśników w BnO, a w 2006 r I Mistrzostw Powiatu Kępińskiego w BnO. Od 2007 roku działała u nas specjalistyczna ścieżka edukacyjna do nauki tego sportu. Przez nasze lasy przeszło, a właściwie przebiegło już wielu amatorów orienteeringu.

Przyjęcie koncepcji  Zielonego Punktu Kontrolnego przez nasz Zakład staje się zatem zwieńczeniem wieloletniego propagowania przygody z mapą i kompasem.


W zakładce "Do pobrania" zamieszczamy pierwsze mapy z przygotowanymi trasami biegowymi o różnych długościach i stopniach trudności. Obecne obejmują teren Leśnictwa Doświadczalnego Dobrygość. Dla północnej części  tego leśnictwa punkt startu i mety został ulokowany przy Gospodarstwie Szkółkarskim Dobrygość, natomiast dla części południowej przy asfalcie prowadzącym z Opatowa do Wieruszowa, mniej więcej około 100 metrów przed skrzyżowaniem do Ustronia. Trasa w wariancie krótkim wynosi 1,9 km i zawiera 5 punktów kontrolnych (PK), trasa średnia 4,3 km i 10 PK oraz długa 8,4 km z 21PK.  Dla osób, które będą chciały sobie urozmaicić trening proponujemy mapę z tzw. korytarzem, lub z grą szwajcarską. Obie te propozycje, to takie same mapy z naniesionymi punktami kontrolnymi jednak zdecydowanym utrudnieniem są na nich wymazane na biało części mapy.
Dodatkowo zamieszczamy mapkę uniwersalną z wszystkimi punktami kontrolnymi do samodzielnego tworzenia tras w dowolnych wariantach i o różnej długości.


Do pobrania są już mapy z terenu Leśnictwa Doświadczalnego Laski. To dwa uroczyska - Laski Tartak i Laski Arboretum, dla których wzorem jak poprzednio opracowano nowe mapy, a w terenie ustawiono 50 stałych  punktów kontrolnych. Dla każdej mapy zaproponowano zróżnicowane pod względem długości i stopnia trudności trasy treningowe. Na mapie Laski Arboretum rozegrano we wrześniu 2016 r II Otwarte Mistrzostwa Powiatu Kępińskiego w Biegu na Orientację. Zachęcamy goraco do zapoznania się ze specjanie opracowana broszurą informacyjno-edukacyjną. Można tam znaleźć naprawdę wiele ciekawych rzeczy o BnO.


Z A P R A S Z A M Y ! ! !

Już wkrótce udostępnimy pierwsze uroczyska ze stałymi punktami kontrolnymi (PK). Docelowo będzie ich  sześć na terenie czterech naszych leśnictw, tj. Dobrygość, Wielisławice, Marianka i Laski. Łącznie na całym  obszarze ustawionych będzie około 180 punktów. Serdecznie zapraszamy  do korzystania ze realizowanego przez nas projektu. Stałe punkty kontrolne w postaci drewnianych  słupków o charakterystycznym wyglądzie, z  oznaczonym logo  LZD Siemianice, z symbolem orienteeringu w postaci plakietki (biało-pomarańczowy kwadracik), na którym zapisano nr PK, będą sie wpisywały w otoczenie, a jednocześnie będą na tyle charakterystyczne, że staną się łatwe do rozpoznania.  Do każdego słupka przymocowany będzie perforator (kasownik), za pomocą którego można potwierdzić swój pobyt na punkcie. W tym celu trzeba będzie "skasować" kratkę z karty kontrolnej (startowej), o numerze odpowiadającym odnalezionemu PK. Karta kontrolna zostanie zamieszczona  w folderze do pobrania,. Prosimy przy tym zwrócić uwagę, że na karcie kontrolnej i na mapie będziemy mieć numery od 1 po kolei w górę, oznaczające kolejność zaliczania PK. Tym numerom przyporządkowane będą nr poszczególnych PK (zawsze dwucyfrowe), o czym informację znajdziemy w tabelce z piktogramowym opisem PK. Będąc na punkcie kontrolnym należy uważnie sprawdzić, czy dotarliśmy do tego, którego zgodnie z mapą mieliśmy odszukać.

Poniżej już wkrótce zamieścimy mapy z przygotowanymi trasami pieszymi  o różnych długościach i stopniach trudności.

Dodatkowo zamieścimy mapkę uniwersalną z wszystkimi punktami kontrolnymi do samodzielnego tworzenia tras w dowolnych wariantach i o różnej długości.

Aby skorzystać z Zielonego Punktu Kontrolnego wystarczy pobrać bezpłatnie plik z odpowiednią mapą, wydrukować ją, a następnie udać się na początek trasy.

Więcej informacji na temat koncepcji Zielonego Punktu Kontrolnego można znaleźć na stronie www.zielonypunktkontrolny.pl

stat4u